آیا اصول‌گرایان کاندیدای واحد و موثری برای انتخابات آینده خواهند داشت؟

آیا اصول‌گرایان کاندیدای واحد و موثری برای انتخابات آینده خواهند داشت؟
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که شورای مرکزی تشکل تازه تاسیس «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» که “جمنا” نام گرفته روز یکشنبه اسامی ۱۴ نامزد اولیه این جبهه را برای انتخابات آینده ریاست جمهوری اعلام کرد، اما به نظر می رسد اصول‌گرایان تا دستیابی به اجماع کامل و معرفی یک نامزد نهایی راه درازی در پیش دارند.

عبدالرضا مصری نماینده اصول‌گرای مجلس، روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که برخی گروه‌های سیاسی اصول‌گرا با جبهه مردمی نیروهای انقلاب همراه نشده‌اند و اگر اصول‌گرایان در انتخابات ریاست جمهوری آینده به اجماع نرسند سناریوی دوره گذشته برای آنان تکرار خواهد شد.

آقای مصری اگر چه از گروه های همراه نشده با این ائتلاف نام نبرده، اما حمایت برخی گرایش‌ها از کاندیداهای مستقل و بیرون از “جمنا” را برای موفقیت اصول‌گرایان بدون نتیجه دانسته است.

بخشی از اصول‌گرایان خارج از ائتلاف “جمنا” که خود را طرفدار محمود احمدی نژاد می دانند به دور حمید بقایی جمع شده اند که ۳۰ بهمن ماه تصمیم خود برای نامزدی انتخابات آینده و مستقل از گروه ها و جناح های سیاسی را اعلام کرد.

اگرچه آقای احمدی نژاد تاکید کرده که از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهد کرد، اما آقای بقایی از حمایت آشکار اسفندیار رحیم مشایی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دولت احمدی نژاد برخوردار است و برخی از تحلیلگران حمایت بخش مهمی از طرفداران رئیس جمهوری سابق از وی را مشکلی بر سر راه اجماع محافظه کاران برای معرفی یک کاندیدای واحد و موثر ارزیابی می کنند.

مشکل دیگر جبهه اصولگرایان، انشقاق در درون این جبهه پس از انتخابات سال ۹۲ و روی کارآمدن دولت حسن روحانی است که چهره های مهمی چون علی لاریجانی رئیس مجلس از این جبهه جدا شده و در عمل از برنامه های رپیس جمهور روحانی حمایت کرده اند.

در عین حال در نخستین مجمع عمومی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی ایران» که در تاریخ ۵ اسفندماه از ائتلافی از احزاب، تشکل‌ها و شخصیت‌های سیاسی جناح‌های مختلف محافظه‌کار، از حزب موتلفه اسلامی تا جبهه پایداری تشکیل شد، چهره های شاخصی از این ائتلاف از جمله آقایان محمد رضا باهنر و غلامعلی حداد عادل و خانم مرضیه وحیدی دستجردی سخنگوی این جبهه، عدم تمایل قطعی خود را برای کاندیداتوری در انتخابات اعلام داشتند.

در بین ۱۴ نامزد اولیه “جمنا” فعالانی چون مهرداد بذرپاش، سعید جلیلی، سید ابراهیم رئیسی، محمد باقر قالیباف و مصطفی میرسلیم به چشم می خورند و قرار است در دومین نشست این تشکل که ۱۷ فروردین ماه برگزار خواهد شد، بر روی معرفی یک کاندیدا توافق شود.

روز یکشنبه ۲۲ اسفندماه محمد رضا عارف رئیس شورای عالی انتخاباتی سیاست گذاری اصلاح طلبان، حمایت اصلاح طلبان از حسن روحانی در انتخابات آینده را اعلام کرد. پیش از این فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی نیز از حمایت خود از حسن روحانی خبر داده بود و به نظر می رسد مجموعه نیروهای سیاسی طیف میانه و اصلاح طلب ایران به راحتی خواهند توانست بر محور کاندیداتوری آقای روحانی در انتخابات آینده متشکل شوند.

در چنین شرایطی اجماع نیروهای محافظه کار و معرفی یک کاندیدای واحد و موثر در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بسیار دشوار به نظر می رسد. شاید به همین دلیل است که غلامعلی حداد عادل در اولین مجمع عمومی “جمنا” و در توضیح عدم تمایل خود برای کاندیداتوری گفت: «برای اینکه نتیجه انتخابات ۹۲ تکرار نشود به دنبال وحدت هستیم اما باید توجه داشت انتخابات مجلس با انتخابات ریاست جمهوری تفاوت ماهوی دارد و شرایط متفاوتی در ریاست جمهوری رقم می‌خورد.»

عبدالرضا مصری نماینده اصولگرای مجلس نیز روز دوشنبه در توضیح مشکلات این گرایش برای موفقیت در انتخابات آینده، بر مد نظر قرار دادن واقعیت ها تاکید کرد و گفت همیشه اقبال مردم همسو با طیف‌های سیاسی نبوده، لذا اول باید اقبال عمومی وجود داشته باشد و بدانیم که مردم چقدر با کاندیدای نهایی ما همراهی خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد