Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجلس ایران: شورای نگهبان نمی تواند پس از تایید نهایی صلاحیت یک نامزد، دخالت مجدد کند

مجلس ایران: شورای نگهبان نمی تواند پس از تایید نهایی صلاحیت یک نامزد، دخالت مجدد کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران روز یکشنبه۲۲ اسفندماه در جلسه علنی خود برای بار دوم طرح استفساریه مبنی بر اجازه شورای نگهبان برای اظهار نظر مجدد در مورد صلاحیت یک نامزد انتخابات که یکبار در مورد آن نظر قطعی داده است را رد کردند.

مجلس در مصوبه قبلی خود به عدم امکان رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس پس از اظهار نظر قطعی شورای نگهبان رای داده بود و اکنون که این مصوبه از طرف شورای نگهبان برای بررسی مجدد به مجلس اعاده شده، مجلس بار دیگر بر نظر قبلی خود تاکید کرد.

نمایندگان مجلس در مصوبه اولیه خود در توضیح تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس آورده اند که شورای نگهبان نمی‌تواند اظهار نظر مجددی درباره صلاحیت نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد این مدارک طبق ماده ۳۰ آئین نامه داخلی مجلس در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار گیرد.

به این ترتیب این مصوبه مورد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان برای اظهار نظر و تصمیم نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

موضوع دخالت مجدد شورای نگهبان در سرنوشت یک نامزد منتخب، در انتخابات مجلس دهم به بحث داغی تبدیل شد و خانم مینو خالقی منتخب مردم اصفهان به دلیل همین دخالت با ابطال آرای خود از سوی شورای نگهبان روبرو شد و نتوانست به مجلس راه یابد.

علی مطهری نایب رئیس مجلس روز چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه در تازه‌ترین اظهار نظر خود در مورد مصوبه مجلس گفت که استفساریه اخیر مجلس در مورد قانون انتخابات مجلس باید به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود و در صورت رای مجمع به نفع مجلس مینو خالقی می تواند وارد مجلس شود.

با این حال سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در تاریخ ۲۵ مهرماه گفته بود که در صورت تایید مصوبه مجلس نیز قانون عطف به ماسبق نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟

چرا رسانه‌های ایران از ابتدای سانحه برای بالگرد حامل رئیسی این‌ قدر اخبار ضدونقیض منتشر کردند؟