وضعیت لئوپولدو لوپز، معروفترین زندانی سیاسی ونزوئلا از زبان همسرش

وضعیت لئوپولدو لوپز، معروفترین زندانی سیاسی ونزوئلا از زبان همسرش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کاراکاس تا چندی پیش در اوج شکوفایی بود ولی چهره پایتخت ونزوئلا تحت الاشعاع رویدادهای تند سیاسی و اقتصادی قرار گرفته است.

آگهی

کاراکاس تا چندی پیش در اوج شکوفایی بود ولی چهره پایتخت ونزوئلا تحت الاشعاع رویدادهای تند سیاسی و اقتصادی قرار گرفته است. افت بهای نفت در بازار جهانی، به اقتصاد ونزوئلا آسیب جدی زد.

بنا به آمارها، نرخ تورم در این کشور آمریکای جنوبی در ردیف بالاترین نرخ تورم در میان کشورهای دنیا است. محدودیت کالا و گرانی در بعضی شهرهای کشور به غارت و شورش منجر شده است. در پس زمینه بحران اقتصادی، مخالفان نیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا بارها خواستار برگزاری همه پرسی برای تغییر ساختار سیاسی کشور شده اند.

اوایل سال ۲۰۱۴ تظاهرات در محکومیت قتل و تجاوز چند دختر دانشجو به شهرهای دیگر گسترش یافت و به اعتراض علیه گرانی و کمبود کالا تبدیل شد. در پایتخت، این تظاهرات با دعوت لئوپولدو لوپز، رهبر مخالف دولت با استقبال مردم همراه شد ولی در نهایت به خشونت گرایید. لئوپولدو لوپز دستگیر و پس از طی مراحل دادگاه به اتهام خشونت و تبانی به ۱۳ سال زندان محکوم شد. بسیاری از کشورها این محکومیت را سیاسی دانسته و آن را محکوم کردند.

البرتو د فیلیپس، گزارشگر یورونیوز با لیلیان تینتوری، همسر این زندانی سیاسی در مسیر رفتن به زندان معروف کاراکاس گفتگو کرده است.

لیلیان تینتوری گفت: «در این سه سالی که لئوپولدو، همسرم، زندانی است یک سال آن را در سلول انفرادی در یک برج چهار طبقه بود، تنها و بدون اینکه با کسی حرف بزند. وضعش هر روز بدتر می شود. قبلا اجازه روزنامه و کتاب داشت ولی حالا نه. قبلا می توانست بنویسد یا نقاشی کند، حال نمی تواند. هیچوقت اجازه مکاتبات شخصی که یک حق ابتدایی است را نداشته است. لئوپولدو نمی تواند به خانواده اش تلفن بزند. تنها زندانی در ونزوئلا بدون حق و حقوق اولیه است، نمی تواند به خانواده و به بچه هایش تلفن کند.»

خانم تینتوری قهرمان ورزشی و مجری رادیو وتلویزیون است. او سال ۲۰۰۷ با این فارغ التحصل هاروارد ازدواج کرد و آنها دو فرزند دارند.

لیلیان تینتوری درحالیکه در فاصله چندین متری در زندان کاراکاس ایستاده بود گفت: «امروز، دوازدهمین روز انفرادی است، انفرادی و شکنجه. حتی اینجا با فاصله از در زندان نظامی نیروهای نظامی مزاحم ما می شوند نمی توانیم این فیلم را بگیریم. برای اینکه آنها همه چیز را کنترل می کنند، از تلفن گرفته تا رفت و آمدها هر کاری که اینجا نزدیک زندان انجام می دهیم ضبط می شود. در حالیکه ما فقط می خواهیم لئوپولدو را ببینیم.»

لیلیان تینتوری برای آزادی همسرش در ابعاد بین المللی مبارزه می کند. او چندی پیش با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دیدار کرد و به گزارش رسانه ها پس از بازگشت از آمریکا از ملاقات با همسرش محروم شد. خبرنگار یورونیوز با ارسال این گزارش از کاراکاس، پایتخت ونزوئلا می گوید: «لئوپولدو لوپز، دشمن شماره یک رژیم چاوز است برای بعضی ها او مانند نلسون ماندلا و برای بعضی او رییس جمهور آینده کشور است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید

بزرگترین تبادل زندانیان بین آمریکا و ونزوئلا؛ متحد مادورو در ازای ۱۰ آمریکایی و یک پیمانکار فراری