هشدار نتانیاهو به ایران در مسکو

هشدار نتانیاهو به ایران در مسکو
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز پنج شنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مسکو علاوه بر روابط دو جانبه اقتصادی و فرهنگی به گفتگو پیرامون جنگ داخلی شش سالۀ سوریه و نقش ایران در

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز پنج شنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مسکو علاوه بر روابط دو جانبه اقتصادی و فرهنگی به گفتگو پیرامون جنگ داخلی شش سالۀ سوریه و نقش ایران در این جنگ پرداخت.

آقای نتانیاهو با بیان این که ایران در پی نابودی اسرائیل است به تهران هشدار داد و از «اسلام افراطی شیعی» بعنوان تهدیدی برای اسرائیل، منطقه و جهان نام برد.

نخست وزیر اسرائیل در این دیدار با اشاره به نزدیک بودن عید پوریم گفت: «۲۵۰۰ سال پیش پارس ها می خواستند قوم یهود را نابود کنند. این توطئه شکست خورد و ما آن را با نام عید پوریم جشن می گیریم. جشنی کخ امسال روزهای یکشنبه و دوشنبه در اسرائیل برگزار خواهد شد. امروز ایران، وارث [امپراطوری] پارس همین توطئه را علیه دولت یهود دنبال می کند. آن ها از این قصد خود به وضوح سخن می گویند و آن را روی موشک های بالستیک می نویسند.»

عید پوریم که بر اساس کتاب استِر عهد عتیق به قرن پنجم پیش از میلاد مسیح باز می گردد، به مناسب رهایی یهودیان از توطئه قتل عام هامان، یکی از وزرای اخشوروش (خشایارشا) جشن گرفته می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین در پاسخ به این سخنان آقای نتانیاهو با لحنی تمسخرآمیز گفت: «این ماجرا متعلق به قرن ۵ پیش از میلاد است. امروز در جهان کاملا متفاوتی زندگی می کنیم. درباره این [جهان] صحبت کنیم.»

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که اسرائیل مخالف دستیابی به توافقی برای پایان دادن به بحران سوریه نیست اما «قویا با توافقی که باعث حفظ حضور نیروی نظامی ایران در سوریه شود، مخالف است».

ایران به همراه روسیه و حزب الله لبنان، اصلی ترین گروه شیعی مورد حمایتش، با نبرد علیه مخالفان مسلح در سوریه، مانع سقوط حکومت مرکزی به ریاست جمهوری بشار اسد شده است.

همزمان با دیدار نتانیاهو از مسکو، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز خواستار «بیرون انداخته شدن ایران و گروه های وابسته به آن» از سوریه شد، خواستی که مسکو بی شک در حال حاضر رغبتی به شنیدن آن ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید