دولت گواتِمالا تحقیقات درباره آتش سوزی مرگبار در مرکز قربانیان تجاوز و خشونت را آغاز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت گواتِمالا تحقیقات درباره آتش سوزی مرگبار در مرکز قربانیان تجاوز و خشونت را آغاز کرد

مقام های گواتِمالا وعده داده اند که عاملان آتش سوزی مرگبار در مرکز حمایت از کودکان و نوجوانان قربانی تجاوز و خشونت در شهر سن خوزه پینولا (در ۲۵ کیلومتری پایتخت) را شناسایی کنند.

آتش سوزی در بخش دختران این مرکز رخ داد و در جریان آن دست کم ۲۲ دختر نوجوان جان باختند. ۳۸ زخمی نیز به بیمارستان منتقل شده اند که حال ۱۶ تن از آنها وخیم گزارش شده است.

به گزارش رسانه های محلی حادثه چهارشنبه شنبه شب و در پی به آتش کشیدن چند تشک توسط ساکنان این مرکز رخ داد. ساعتی قبل از آن شماری از کودکان و نوجوانان در تلاش برای فرار از این مرکز بودند.

در پی این آتش سوزی جیمی مورالس، رئیس جمهوری گواتمالا سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

دولت هم ضمن ابراز تاسف و همدردی با خانواده های قربانیان از وضعیت این مرکز انتقاد و تحقیقات درباره این آتش سوزی را آغاز کرد. آنیبال مرفین، معاون دادستانی کل گواتمالا دراین باره گفت: «این آتش سوزی و تبعات آن تاسف انگیز است. ما بعنوان دادستانی کل وظیفه داریم از وزارت رفاه عمومی در زمنیه دلایل این آتش سوزی و مسئولیت عاملان آن توضیحات شفاف و روشنی بخواهیم.»

شب پیش از این حادثه، در پی شورشی که در اعتراض وضعیت نامناسب و کمبود امکانات اولیه، در این مرکز رخ داده بود ۶۰ کودک و نوجوان از آنجا گریختند.

به گزارش رسانه های محلی این مرکز ظرفیت پذیرش ۴۰۰ تا ۵۰۰ کودک و نوجوان را دارد حال آنکه تخمین زده می شود که در زمان آتش سوزی تعداد خیلی بیشتری در آنجا حضور داشتند.

چند سازمان مرتبط با سازمان ملل متحد مراتب تاسف خود را از این حادثه مرگبار ابراز داشته اند.