روز جهانی زن؛ بررسی حضور حرفه ای، آموزشی و سیاسی زنان در سطح اتحادیه اروپا

روز جهانی زن؛ بررسی حضور حرفه ای، آموزشی و سیاسی زنان در سطح اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به مناسبت روز جهانی زن (هشتم مارس/۱۸ اسفند) در یورونیوز تصمیم به بررسی سطح و میزان حضور حرفه ای، آموزشی و سیاسی زنان در اتحادیه اروپا گرفتیم.

آگهی

به مناسبت روز جهانی زن (هشتم مارس/۱۸ اسفند) در یورونیوز تصمیم به بررسی سطح و میزان حضور حرفه ای، آموزشی و سیاسی زنان در اتحادیه اروپا گرفتیم.

زنان دیرتر وارد بازار کار می شوند

تعداد زنانی که در اتحادیه اروپا آموزش عالی دیده اند بیشتر از مردان است. در کشورهای این اتحادیه ۲۹ درصد زنان مدرک آموزش عالی دریافت کرده اند در حالی که این رقم برای مردان ۲۵.۳ درصد هست. هرچند حضور طولانی تر زنان در موسسات آموزش عالی می تواند امری مثبت تلقی شود اما این آمار در عین حال نشان می دهد که زنان دیرتر از مردان وارد بازار کار می شوند.

آلمان یکی از معدود کشورهای اتحادیه اروپا است که در آن مردان نسبت به زنان دوره زمانی بیشتری را در موسسات آموزش عالی سپری می کنند.

از نظر آموزشی کشورهای استونی، ایرلند، لیتوانی، فنلاند و سوئد بالاترین آمار زنانی را دارند که در زمینه آموزش عالی به سطوح بالا رسیده اند.

کشورهای ایتالیا، رومانی و مالت ضعیف ترین آمار را دارند.

نابرابری در زمینه دستمزد

برای سمت های مدیریتی در شرکتهایی در اتحادیه اروپا که کمتر از ۱۰ کارمند دارند میزان تفاوت درآمد زنان و مردان حدود ۱۰ یورو در ساعت است.

براساس داده های اداره آمار کمیسیون اروپا درآمد ساعتی مردان حدود ۳۲ یورو است در حالی که زنان حدود ۲۳ یورو دریافت می کنند.

بیشترین تفاوت بین میزان درآمد زنان و مردان در آلمان و ایتالیا مشاهده می شود در حالی که رومانی و بلغارستان کمترین میزان تفاوت دستمزد بین زنان و مردان را دارند.

احتمال حضور زنان در موقعیت های مدیریتی کمتر است

زنان در سطح اتحادیه اروپا ۲۵ درصد سمت های مدیریتی شرکتهایی با ۱۰ کارمند یا بیشتر را به خود اختصاص داده اند. لتونی با ۵۳ درصد بالاترین میزان حضور زنان در سطوح مدیریت اینگونه شرکتها را داراست. در مقابل بلژیک، ایتالیا و آلمان کمترین میزان حضور زنان در اینگونه موقعیت ها را دارند.

زنان حضور کمرنگ تری در مجالس دارند

در هیچ کدام از کشورهایی که ما به بررسی آنها پرداختیم تعداد زنان نماینده برابر با مردان نماینده یا بیشتر از آن نیست.

در ایسلند، سوئد و فنلاند بیش از۴۰ درصد کرسی های پارلمان را زنان اشغال کرده اند. در مقابل مجارستان ضعیف ترین نتیجه را در این زمینه کسب کرده است. در پارلمان این کشور ۹۰ درصد کرسی ها توسط مردان اشغال شده است.

زنان به ندرت رئیس دولت می شوند

ارتباط چندان معناداری بین حضور زنان در پارلمان کشورها و رسیدن آنها به ریاست دولت وجود ندارد. در حال حاضر تنها سه زن رئیس دولتهای عضو کشورهای اتحادیه اروپا هستند. آنگلا مرکل، ترزا می و بئاتا شیدلو به ترتیب صدراعظم آلمان، نخست وزیر بریتانیا و نخست وزیر لهستان هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هر آنچه که باید در باره انتخابات پارلمانی هلند بدانیم

راستی‌آزمایی یک ادعا؛ آیا در تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها در اروپا از پرچم داعش استفاده شد؟

خبرهای کوتاه برگزیده روز؛ پدرو سانچز بار دیگر به عنوان نخست وزیر اسپانیا انتخاب شد