Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه بانک‌ها را به همکاری با ایران تشویق می‌کند

فرانسه بانک‌ها را به همکاری با ایران تشویق می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

میشل سپن، وزیر اقتصاد فرانسه خواستار تشویق بانک‌های خارجی به افزایش همکاری با ایران و عادی‌سازی مناسبات پولی-مالی با این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای سپن که برای دیدار و رایزنی با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده است، در دیدار با علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی خواستار بازآفرینی اعتماد و به منظور تامین مالی شرکت‌هایی شد که مایل به همکاری با ایران هستند. وی در این باره گفت: «باید اجازه دهیم عملکرد شریان‌های مالی عادی شود. این هدف و خواست ما است، اگرچه نمی‌توان یک روزه به آن رسید.»

از زمان اجرای توافق هسته‌ای در سال گذشته شمار زیادی از شرکت‌های فرانسوی از جمله پژو-سیتروئن، رنو و غول نفتی توتال به ایران بازگشته اند. با این حال ادامه تحریم‌های غیرهسته‌ای ایالات متحده آمریکا علیه شمار گسترده‌ای از افراد و شرکت‌های ایرانی، مانع ورود بسیاری ازموسسات پولی-مالی اروپایی به این کشور شده است. «ب‌.ان‌.پ پاری‌با» و «سوسیته ژنرال» از جمله بانک‌هایی هستند که در سال‌های پیش به دلیل ارتباط با ایران، از سوی آمریکا جریمه و مجبور به پرداخت مجازات‌های مالی سنگین شده اند. به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و عدم اطمینان از رویکرد وی در قبال ایران به این هراس دامن زده است.

A/c mon homologue #Iran Ali Tayeb Nia, des objectifs communs : urgence de normaliser nos canaux bancaires & lutter vs financement terrorisme pic.twitter.com/tOmevkHXrs

— Michel Sapin (@MichelSapin) March 4, 2017

آقای سپن با اشاره به نگرانی‌های بانک‌های فرانسوی از فعالیت در ایران گفت: «بانک‌های ما با تمام جهان و به‌ویژه با آمریکا مراوده دارند. بنابراین نگرانی آن‌ها برای احترام گذاشتن به قوانین آمریکا منطقی است. من نمی‌توانم از این بانک‌ها شکایت کنم ولی باید اعتماد آن‌ها را جلب کرد. می‌توانیم با آن‌ها برای آن‌که قوانین را بفهمند و دلایل روشنی برای ارتباط با ایران پیدا کنند، همکاری کنیم.»

خبرگزاری فرانسه همچنین به نقل از امیرحسین زمانی، معاون وزیر نفت ایران گزارش کرده که این کشور «شرایط توتال را درک می‌کند.» پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال حدود یک ماه پیش گفت که این شرکت برای نهایی کردن توافقات گسترده خود با ایران منتظر تصمیم نهایی دولت جدید آمریکا خواهد ماند. بیژن نامدار زنگنه از این رویکرد توتال انتقاد کرده بود.

نهایی شدن سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در ایران منوط به تمدید تعلیق تحریم‌های آمریکا است

شرکت توتال در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ به همراه شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت چین موافقتنامه‌ای برای تشکیل یک کنسرسیوم نفتی به ارزش ۴میلیارد و هشتصد میلیون دلار امضا کرده بود. فعالیت این کنسرسیوم معطوف به گسترش فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی است. در زمان انعقاد این توافق اعلام شد قراردادنهایی برای تشکیل این گروه «اوایل سال ۲۰۱۷» منعقد خواهد شد.

تشکیل کنسرسیوم ۴میلیارد و هشتصد میلیون دلاری برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی

آقای زمانی گفته است که از رویکرد شرکت توتال که از یک ماه و نیم پیش بیست میلیون دلار در ایران برای آماده‌سازی این طرح هزینه کرده، دلخور نیستیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

تلاش جمهوری اسلامی برای تعیین جایگزین رئیسی؛ شور و شوق مردم برای بازی همستر از انتخابات بیشتر است

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی