احمد خاتمی: کمیته‌ تعیین جانشین رهبری در حال بررسی صلاحیت افراد است

احمد خاتمی: کمیته‌ تعیین جانشین رهبری در حال بررسی صلاحیت افراد است
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ایران می‌گوید کمیته‌ تعیین رهبری در این مجلس، در حال بررسی افراد صاحب صلاحیت برای این جایگاه است. مطابق اصول ۱۰۷ و ۱۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی انتخاب و برکناری رهبر با مجلس خبرگان رهبری است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، احمد خاتمی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری روز شنبه ۱۴ اسفند ماه در نشست خبری «دومین اجلاسیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود این موضوع را اعلام کرد.

آقای خاتمی گفت: «این طور نیست که مجلس خبرگان رهبری در روز مبادا و فقط در وقت بحران بخواهد در مورد رهبری آینده تصمیم بگیرد. کمیته‌ای در این زمینه تشکیل شده اما هیچ کس از کار این کمیته و اسامی مطرح در آن خبری ندارد حتی خود من از این موضوع خبر ندارم و حتی به دنبال آن نرفتم که این مطالب محرمانه را بدانم.»

این عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه بحث انتخاب رهبر موضوع جدیدی نیست و «۲۰ سال است که این موضوع مورد بحث است» افزود: «در دیداری که خبرگان رهبری با رهبری انقلاب در حدود ۱۵ سال پیش داشتند آقا گفتند شما باید در آستین‌تان ۱۰ رهبر داشته باشد بر اساس همین نظر آقا کمیته‌ای محرمانه تشکیل شد تا در مورد افرادی که می‌توانند در این جایگاه قرار گیرند بررسی‌های لازم صورت بگیرد.» وی همچنین افزود که اگر آیت‌الله خامنه‌ای بخواهد «اسامی این افراد در اختیارشان قرار خواهد گرفت.»

آذر ماه سال ۱۳۹۴ اکبر هاشمی رفسنجانی به خبرگزاری ایلنا گفته بود که در مجلس خبرگان، گروهی برای بررسی انتخاب رهبری «در صورت پیشامد حادثه» تعیین شده است. آقای هاشمی خرداد ماه امسال نیز در گفتگو با «قانون» با اشاره به موضوع انتخاب جانشین آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود که کمیسیونی «بسیار سری» در مجلس خبرگان رهبری برای این منظور تشکیل شده است. وی افزوده بود که این کمیسیون در زمانی «پس از مذاکره با چند صد نفر دو نفر را به صورت سری» به عنوان گزینه رهبری آینده جمهوری اسلامی معرفی کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد