هزار پناهجو در آب های مدیترانه نجات یافتند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
هزار پناهجو در آب های مدیترانه نجات یافتند

نزدیک به ۹۰۰ پناهجو روز جمعه طی عملیات گارد ساحلی ایتالیا در دریای مدیترانه نجات یافته و به جزیره سیسیل منتقل شدند. این افراد که بیشترشان زن و کودک بودند، در شش قایق چوبی پیدا شدند.

جسد یک پناهجوی اهل سومالی نیز به همراه این افراد به خشکی انتقال یافت.

سخنگوی یک سازمان نجات کودکان می گوید: «بسیاری از آنها اهل کشورهای شاخ آفریقا یعنی اریتره و سومالی هستند. خیلی هاشان هم کودک و نوجوانِ بدون همراه، و واقعا خیلی کم سن و سالند.»

دست کم ۱۱۵ پناهجو نیز به دست نیروی دریایی لیبی در سواحل این کشور از خطر مرگ رهایی یافته و ۲۵ نفر دیگر نیز ناپدید شده اند. این عده که سرنشین قایق های بادی بودند، به بندر تریپولی در شمال لیبی انتقال یافتند.

یکی از نجات یافتگان می گوید: «قایق ما از داخل ترک خورده بود. آب داشت وارد می شد و قایق هم به شدت بالا و پایین می رفت. هیچ کس نمی دانست چه کار باید کرد، همه گیج و مبهوت بودیم. اگر یک ساعت دیرتر به سراغمان آمده بودند، همه مان مرده بودیم.»

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، از اول ژانویه تا اول مارس سال جاری میلادی تاکنون نزدیک به ۱۵ هزار مهاجر و پناهجو از راه دریا به اروپا آمده اند که ۸۰ درصد آنها به ایتالیا و بقیه به یونان و اسپانیا وارد شده اند. از این عده ۴۸۷ نفر هم جان خود را از دست داده یا ناپدید شده اند.