انتخابات پارلمانی در ایرلند شمالی؛ برکسیت و نگرانی از محدودیت های مرزی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات پارلمانی در ایرلند شمالی؛ برکسیت و نگرانی از محدودیت های مرزی

شهروندان ایرلند شمالی روز پنج شنبه برای انتخاب ۹۰ نماینده پارلمان پای صندوق های رای رفتند. این دومین بار در ۱۰ ماه گذشته است که ایرلندی ها به دلیل شکست ائتلاف میان حزب اتحادگرای دموکراتیک و شین فین پای صندوق های رای می روند.

مشکل مرزی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند که با اجرای برکسیت ایجاد خواهد شد از چالش های پیش روی ایرلند شمالی است.

جیمز بروکنشایر، وزیر امور ایرلند شمالی در دولت بریتانیا می گوید: «ما خواستار مرزهای غیر قابل نفوذ به دلیل ویژگی ها و حساسیت های هویتی نیستیم. این حساسیت های سیاسی ایرلند شمالی است و فکر می کنم ما می توانیم این امکان را به مردم بدهیم که بطور کاملا آزادانه از مرزها عبور کنند. این هدف و خواسته ماست.»

مارتین مگینس از حزب شین فین در ماه ژانویه از معاونت آرلن فاستر وزیر اول این کشور و رهبر حزب اتحادگرای موکراتیک استعفا داد. دلیل استعفای او اعتراض به هزینه های بیش از حد دولت در انرژی های تجدید پذیر اعلام شده است.

ائتلافی از حزب اتحادیه اولستر (UUP) و حزب کارگر و سوسیال دموکرات (SDLP) تلاش دارند تا کنترل پارلمان را از دست متحدان سابق خارج کنند.

ایرلند شمالی که نزدیک ترین مرز زمینی اش با اتحادیه اروپا از طریق بریتانیا است بشدت تحت تاثیر برکسیت و محدودیت های احتمالی مرزی خواهد بود.

ایرلند شمالی که کشوری نیمه مستقل است ۱.۹ میلیون جمعیت دارد و مردم ۵ نفر را در هر حوزه انتخاباتی (جمعا ۱۸ حوزه) به پارلمان می فرستند. اعضای پارلمان قوانین و سیاست ها را درباره محیط زیست، مسکن و امور اجتماعی تعیین می کنند.