سایه چندین رسوایی بر مبارزات نامزدهای انتخابات فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سایه چندین رسوایی بر مبارزات نامزدهای انتخابات فرانسه

کمتر از دو ماه مانده به برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، رسوایی ها و اتهامات بر روند مبارزات انتخاباتی سایه انداخته است.

در حالیکه که هر روز خبر جدیدی در مورد اتهامات نامزدهای احزاب محافظه کار و راست افراطی فرانسه منتشر می شود، مردم این کشور می گویند که از این رسوایی ها خسته و دچار سردرگمی شده اند.

یکی از شهروندان می گوید: «من نمی دانم به چه کسی رای دهم. من در خارج از فرانسه زندگی می کنم و از این وضعیت خیلی خجالت زده هستم. ما در جهان مضحکه شده ایم. با چپی هایی که نمی دانند کجا قرار دارند و راست هایی که هر روز نامشان در رسوایی هاست.»

فرانسوا فیون نامزد محافظه کاران و همسرش درگیر یکی از همین رسوایی هستند. البته با وجود اعلام تحقیقات رسمی دادستانی برای بررسی پرونده سوءاستفاده از بودجه عمومی، آقای فیون اعلام کرده است که در رقابت باقی خواهد ماند.

با وجود اینکه دو قاضی پرونده، این نامزد محافظه کار را به اتهام دادن شغلی جعلی به همسر و فرزندانش روز پانزدهم ماه مارس احضار کرده اند، او مبارزات انتخاباتی را به حالت تعلیق در نخواهد آورد.

این رسوایی زمانی عمومی شد که یک روزنامه طنز فرانسوی در گزارشی اعلام کرد که فرانسوآ فیون از بودجه عمومی، به همسرش بعنوان دستیار پارلمانی ۸۰۰ هزار یورو دستمزد پرداخت کرده است. این موضوع غیر قانونی نیست. نمایندگان مجلس فرانسه می توانند همسر، فرزند یا پسرعموی خود را برای این پست استخدام کنند؛ هر چند شرح وظایف این جایگاه مشخص نیست و سوال اینجاست که آیا همسر این نامزد محافظه کار بطور واقعی و قانونی در این پست کاری انجام داده است یا خیر؟

فرانسوآ فیون گفت: «من عقب نخواهم نشست، تسلیم نخواهم شد. بدون در نظر گرفتن خودم تا پایان خواهم رفت زیرا این دموکراسی است که به چالش کشیده شده است.»

مارین لوپن، نامزد راست افراطی نیز این روزها در مظان چندین اتهام است. اما خانم لوپن نیز با رد اتهامات مطرح شده، آنها را توطئه ای برای خارج کردن او از دور مبارزات انتخاباتی می داند.

در مجموع این تنش ها به سود امانوئل ماکرون، نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تمام شده است. نظر سنجی های اخیر نشان می دهد که محبوبیت آقای ماکرون به مارین لوپن، نامزد پیشتاز در جناح راست نزدیکتر می شود.

در این نظرسنجی ها مارین لوپن نامزد راست افراطی با ۲۵ درصد در دور اول انتخابات در صدر است. بعد از او امانوئل ماکرون نامزد مستقل با ۲۴ درصد و فرانسوآ فیون از حزب محافظه کار فرانسه با ۲۱ درصد قرار گرفته اند.