شهروند اسرائیلی مسلمان شده به ارتباط با داعش متهم شد

شهروند اسرائیلی مسلمان شده به ارتباط با داعش متهم شد
نگارش از Euronews

یک جوان اسرائیلی که از یهودیت به اسلام گرویده به تلاش برای پیوستن به داعش متهم شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دستگاه قضایی اسرائیل روز چهارشنبه ولانتین مازلفسکی ۳۹ ساله که بلاروس‌ تبار است را به دلیل تلاش برای پیوستن به صفوف گروه داعش در سوریه، تفهیم اتهام کرد.

یک مقام مسئول در شین بت، سازمان امنیت داخلی اسرائیل گفته است که این نخستین بار است که یک شهروند یهودی تبعه این کشور در چارچوب برنامه مبارزه با داعش متهم می‌شود.

بنا به اعلام وزارت دادگستری اسرائیل، آقای مازلفسکی ۱۶ ژانویه برای پیوستن به داعش از راه ترکیه قصد داشت با یک پرواز مستقیم به این کشور برود. ماموران امنیتی وی را در فرودگاه متوقف کردند و از اوایل ماه فوریه در بازداشت موقت به سر می‌برد.

ولانتین مازلفسکی در بلاروس و در یک خانواده یهودی متولد شد. در سال ۱۹۹۶ به اسرائیل مهاجرت کرد و پس از آن‌که به تابعیت این کشور درآمد، در سال ۲۰۰۰ تغییر مذهب داد و مسلمان شد. شین‌بت می‌گوید اسلام آوردن وی پس از آشنایی او با یک زن اسرائیلی عرب‌تبار صورت گرفته است. آقای مازلفسکی با این زن – که هویتش فاش نشده- ازدواج کرده و ۵ فرزند دارد. وی پس از اسلام آوردن، دوره خدمت نظامی اجباری در ارتش اسرائیل را هم پشت سر گذاشته است.

ازدواج میان یهودیان و اسرائیلی‌های عرب‌تبار در جامعه پیچیده اسرائیل نوعی تابو به شمار می‌رود.


سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل می‌گوید که پس از رصد شرکت آقای مازلفسکی در فروم‌های اینترنتی طرفدار داعش، در ژوئیه سال ۲۰۱۶ به وی هشدار دادند. با این حال وی به ارتباط با اعضای داعش در سوریه و صحرای سینای مصر ادامه داد.

روزنامه هاآرتص اسرائیل ماه گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد روند عضوگیری گروه‌های اسلام‌گرا در این کشور در سال ۲۰۱۶ به شدت افزایش یافته است. هم‌اکنون ۸۳ نفر که عمدتا از اسرائیلی‌های عرب‌تبار، هستند به این اتهام در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند. این رقم در سال ۲۰۱۵ تنها به ۱۲ نفر محدود بوده است.

مطالب مرتبط