واکنش نمایندگان آمریکا به نخستین سخنرانی دونالد ترامپ در کنگره

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
واکنش نمایندگان آمریکا به نخستین سخنرانی دونالد ترامپ در کنگره

دونالد ترامپ در نخستین سخنرانی خود در کنگره آمریکا به طرز غیر منتظره ای در قامت یک رئیس جمهوری متعارف ظاهر شد. سخنان ترامپ درباره مسائلی همچون امنیت، مهاجران غیرقانونی، بازسازی آمریکا و غیره همان حرف های همیشگی بود، اما او این بار همان موضوعات را در قالبی نرم تر و فارغ از تندی همیشگی بیان کرد.

دونالد ترامپ در برابر نمایندگان آمریکا گفت: «گمان می کنم اگر روی برخی مسائل تمرکز کنیم، امکان اصلاح مهاجرت به شیوه مثبت وجود دارد. برای این کار باید شرایط شغلی و دستمزد آمریکایی ها را بهبود بخشیم، امنیت کشورمان را بالا ببریم و احترام به قانون را احیا کنیم.»

سخنان ترامپ با استقبال جمهوریخواهان روبرو شد. تد کروز، سناتور تگزاس به دفاع تمام قد از سخنان رقیب پیشین خود در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری برخاست و گفت: «به نظر من باید خودمان را برای کارآمدترین کنگره در دهه های اخیر آماده کنیم. فکر می کنم رئیس جمهوری امشب دیدگاه متهورانه ای را برای کنگره مطرح کرد که من شیفته آن هستم. اکنون باید همگی آستین بالا بزنیم و کار را تمام کنیم.»

اما شیلا جکسون لی نماینده تگزاس در کنگره گفت: «باید از مرحله حرف فراتر رفت و عمل کرد. طی دو هفته آخر پیش از آغاز به کار دولت جدید، بیشتر صحبت از تفرقه در کشور بود تا اتحاد. راستش من منتظر یک شاخه زیتون صلح بودم و این که به طور جدی در مورد چگونگی همکاری با هم گفتگو کنیم.»

نمایندگان هر دو حزب اصلی کنگره هم چنین با طرح بودجه یک میلیارد دلاری دولت برای زیرساخت ها موافقت کردند، گرچه دموکرات ها در مورد محل تأمین این بودجه پرسش داشتند.