ادامه نبرد سنگین ارتش عراق با داعش در غرب موصل و فرار شهروندان

ادامه نبرد سنگین ارتش عراق با داعش در غرب موصل و فرار شهروندان
نگارش از مسعود سالاری

با شدت گرفتن بمباران و جنگ خیابانی در موصل، صدها تن از ساکنان این شهر از بیم جان خود از سمت جنوب راهی بیابان شدند.

چند محل استقرار شبه نظامیان داعش در شهر موصل در تیررس نیروهای ارتش عراق قرار گرفت. هدف عملیات ارتش عراق تلاش برای بازپس گیری چند ساختمان مهم موصل از جمله کارخانه قند و ساختمان های دیگری در جنوب این شهر و در نزدیکی فرودگاه بوده است.

روز دوشنبه نیروهای واکنش سریع ارتش عراق با فتح یک پل راهبردی در موصل توانستند نبرد را به سمت غرب و در سوی دیگر رودخانه دجله گسترش دهند. نیروهای عراقی در نبرد خود برای بازپس گیری کامل موصل از پشتیبانی نیروی هوایی ارتش آمریکا برخوردارند.

شهر رقه در شمال سوریه مرکز اصلی حکومت خودخوانده داعش است و موصل، آخرین سنگر داعش در شمال عراق به حساب می آید. هماهنگی نیروهای ارتش عراق برای نبرد با داعش نیز در شهر تل عفر انجام می شود که در ۸۰ کیلومتری غرب موصل قرار دارد.

از سوی دیگر روز سه شنبه با شدت گرفتن بمباران و جنگ خیابانی در موصل، صدها تن از ساکنان این شهر از بیم جان خود از سمت جنوب راهی بیابان شدند. برخی از این مردم جنگزده به خبرنگاران گفتند که داعش آنها را گروگان گرفته بود.

از اول اسفند ماه، یعنی زمان آغاز نبرد برای بازپس گیری غرب موصل، دومین شهر عراق، تاکنون بیش از ۱۶ هزار نفر این شهر را ترک کرده اند.

مطالب مرتبط