ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت آوارگان موصل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت آوارگان موصل

همزمان با آغاز عملیات آزاد سازی بخش غربی موصل، مقامات عراقی با برپایی دهها چادر در محدوده حمام العلیل واقع در کرانه غربی دجله، تلاش می کند اسکان آوارگان را سازماندهی کند.

از ماه اکتبر گذشته و آغاز عملیات بازپس گیری موصل از داعش، تاکنون هزاران نفر آواره شده اند.

ماتیو سالتمارش، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با ابراز نگرانی از وضعیت پیش روی غیرنظامیان گفت: «برآوردهای ما از آواره شدن بیش از ۲۵۰ هزار نفر حکایت دارد. بیش از ۲۱۷ هزار نفر از زمان آغاز عملیات در هفدهم اکتبر از خانه و کاشانه خود گریخته اند و چیزی در حدود ۱۶۰ هزار نفر از این افراد، همچنان فاقد سرپناه هستند. برخی هم بعد از آزاد شدن آبادی های خود، به خانه هایشان بازگشته اند اما شرایط همچنان بی ثبات است و بیم و نگرانی نسبت به آینده افرادی که در معرض این درگیری ها بوده اند، بسیار جدی است.»

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در فرمان عملیات آزاد سازی عراق خواستار اولویت دادن به آزاد سازی «انسان» نسبت به آزادسازی «خاک» شده، مسئله ای که با توجه به مقاومت داعش، نفوذ به مناطق کلیدی غرب موصل را با کندی مواجه کرده است.

با این حال منابع محلی عراق می گویند نبرد در اطراف فرودگاه این شهر بشدت در جریان است. برخی از منابع خبری هم از پیشروی ارتش عراق تا محدوده دو کیلومتری فرودگاه موصل خبر داده اند.