Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از گهواره تا گور، تاثیر سامسونگ بر زندگی مردم کره جنوبی

از گهواره تا گور، تاثیر سامسونگ بر زندگی مردم کره جنوبی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با بازداشت لی جائه یونگ مدیرعامل سامسونگ این روزها این شرکت چند ملیتی در صدر اخبار کره جنوبی قرار گرفته است.

آگهی

با بازداشت لی جائه یونگ مدیرعامل سامسونگ این روزها این شرکت چند ملیتی در صدر اخبار کره جنوبی قرار گرفته است.

این مدیر ۴۸ ساله متهم به پرداخت مبلغی نزدیک به ۴۰ میلیون دلار رشوه به یکی از دوستان نزدیک پارک گون-هه رئیس جمهوری کره است.

شرکت سامسونگ علاوه بر سهم بالایی که در تولید ناخالص داخلی این کشور دارد، بعنوان یک مجموعه تاثیر گذار فرهنگی و اجتماعی نیز فعالیت بر همه جنبه های زندگی مردم این کشور تاثیر گذاشته است.

ابتدا بطور خلاصه تاریخچه این شرکت را مرور می کنیم:

تاریخچه سامسونگ

سامسونگ در ابتدا یک شرکت کوچک صادر کننده مواد غذایی بود و محصولاتی مانند ماهی خشک تولید می کرد. در سال ۱۹۳۸، بیونگ چول لي شرکت خود را در شهر تائگو تاسیس کرد. سامسونگ در دهه ۵۰ میلادی وارد صنعت بیمه و سپس صنعت پارچه شد.

در سال ۱۹۶۹ بخش سامسونگ الکترونيک با ساخت تلویزیون های سیاه و سفید، وارد صنعت لوازم برقی شد.

در دهه ۷۰ در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری کرد و سپس حوزه فعالیت خود را به لوازم خانگی برقی از جمله ماشين هاي لباسشويي، يخچال و مايکروويو گسترش داد.

تلویزیون های رنگی، کامپیوترهای شخصی و لوازم صوتی در دهه ۸۰ توسط سامسونگ تولید و حتی به کشورهای دیگر نیز صادر شد.

سامسونگ در اواخر دهه ۹۰ میلادی بصورت جدی وارد صنعت موبایل شد. در سال ۱۹۹۹ تلفن همراه با قابلیت اتصال به اینترنت را عرضه کرد و از آن زمان تا کنون نقش مهمی در بازار و صنعت گوشی های همراه هوشمند داشته است.

سامسونگ یک خانواده بزرگ صنعتی

شاخه های مختلف این شرکت، فراتر از سامسونگ الکترونیک است و تعداد آنها به ۷۰ شرکت تابعه می رسد. کل این مجموعه توسط خانواده لی اداره می شوند.

این گروه بیش از ۲۷۶هزار نفر کارمند و کارگر و بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سال سرمایه گذاری دارد. ارزش این شرکت در بورس به رقم ۲۲۴ میلیارد دلار می رسد.

فعالیتهای غیر بازرگانی سامسونگ

این مجموعه بزرگ علاوه بر تولید و بازرگانی در زمینه های پژوهشی، علمی و فرهنگی نیز فعالیت می کند.

«برای بهبود وضعیت همگان» و کمک به بهبود کیفیت زندگی مردم شعار این مجموعه برای فعالیتهای غیرتجاری خود است.

تشویق کارکنان به فعالیتهای خارج از محیط کار و داوطلبانه، اعطای کمک هزینه های تحصیلی برای جوانان و فعالیت در زمینه رفع سوءتعذیه کودکان از جمله فعالیت های بنیاد رفاه سامسونگ است. اما تاسیس یک دانشگاه بزرگ از مهمترین آنهاست.

آن روی سکه

به موازات فعالیت های مختلف و تاثیرات سامسونگ بر اقتصاد و معیشت مردم کره جنوبی، اتهامات بسیاری نیز طی سالیان متوجه این شرکت شد تا جایی که چندین بار به اعتراضات مردمی انجامید. و بارها برای اتهامات در دادگاه حاضر شد. از جمله اتهامات این شرکت عدم رعایت موازین بهداشت و سلامت برای کارگران و همچنین آسیب به محیط زیست بوده است.

شرکتی صد شاخه و چند ملیتی سامسونگ که از «گهواره تا گور» بر تمام زوایای زندگی مردم کره جنوبی تاثیر می گذارد، اکنون با اتهامات بزرگی روبروست که باید پاسخگوی آن باشد.

In South Korea, Samsung reaches deep into many parts of people's lives – from the cradle to the grave https://t.co/ywUMMVmgJJpic.twitter.com/cTumb1ktzV

— CNN (@CNN) 20 février 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بالا گرفتن تنش تجاری میان کره جنوبی و ژاپن

«گلکسی زد فولد ۵»؛ از گوشی تاشو و جدید سامسونگ چه می‌دانیم؟

«پستانک‌های دیجیتال»؛ مواجهه زودهنگام با دستگاه‌های دیجیتال چه به سر کودکان می‌آورد؟