بازار پرسود خرید و فروش سلاح های راهبردی؛ گرمتر از دوران جنگ سرد

بازار پرسود خرید و فروش سلاح های راهبردی؛ گرمتر از دوران جنگ سرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میزان صادرات و واردات سلاح های راهبردی توسط کشورهای مختلف در بالاترین سطح از زمان جنگ سرد به این سو است.

آگهی

میزان صادرات و واردات سلاح های راهبردی توسط کشورهای مختلف در بالاترین سطح از زمان جنگ سرد به این سو است.

بر اساس گزارشی که موسسه صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) به تازگی منتشر کرده است انتقال بین المللی سلاح های راهبردی همچون موشک، هواپیمای جنگی، زیردریایی و سیستم های دفاع هوایی در سال گذشته در بالاترین سطح خود از سال ۱۹۹۰ میلادی به اینسو بوده است.

ناظران می گویند علت رشد بازار این نوع از سلاح ها، افزایش تقاضاها در خاورمیانه و آسیا است.

<script id=“infogram_0________-468141656” title=“تغییرات بازار بین المللی سلاح در ۵۰ سال گذشته” src=”//e.infogr.am/js/dist/embed.js?5S9” type=“text/javascript”>

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، هر دو از بزرگترین وارد کنندگان سلاح های راهبردی طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میلادی محسوب می شدند.

کشور هند نیز ۱۳ درصد از واردات سلاح های راهبردی در جهان را به خود اختصاص داد و بر این اساس واردات این کشور در مقایسه با سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ میلادی ۴۳ درصد افزایش یافت.

در کشور چین اگرچه با بهبود کیفیت سلاح های تولید داخل، میزان واردات سلاح تاحدودی کاهش یافت اما همچنان این کشور یکی از بزرگترین خریداران سلاح های راهبردی در جهان باقی ماند.
چین هم اکنون یکی از صادرکنندگان مهم سلاح به کشورهایی همچون الجزایر، پاکستان و بنگلادش به شمار می رود اما درمجموع سهم این کشور در صادرات جهانی سلاح کمتر از سهم آمریکا (۳۳ درصد) و روسیه (۲۳درصد) است.

در اتحادیه اروپا، بریتانیا با وجود کاهش ۲۲ درصدی میزان واردات سلاح، طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میلادی همچنان بزرگترین وارد کننده سلاح در این اتحادیه بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلع سلاح اتمی، آرمانی دور از دسترس

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید