اکوادور پس از رفائل کوره آ رئیس جمهوری چپگرا برمی گزیند یا راستگرا؟

اکوادور پس از رفائل کوره آ رئیس جمهوری چپگرا برمی گزیند یا راستگرا؟
نگارش از Euronews

مردم اکوادور امروز یکشنبه در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق های رای رفته اند.

مردم اکوادور امروز یکشنبه در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق های رای رفته اند. بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش مالیات و مبارزه با فساد و نیز موضوع جولیان آسانژ، بنیانگذار وب سایت افشاگر ویکی لیکس در کانون رقابت برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری است.

لنین مورنو، نامزد حزب حاکم و حامی سیاست های پوپولیستی رافائل کوره آ، رئیس جمهوری فعلی یکی از اصلی ترین چهره های انتخابات است. آقای مورنو می گوید از جولیان آسانژ که از سال ۲۰۱۲ میلادی به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است حمایت می کند.

مطرح ترین چهره دیگر و اصلی ترین رقیب لنین مورنو، گیئرمو لاسو، بانکدار سابق است که می گوید جولیان آسانژ را از سفارت اکوادور در لندن بیرون خواهد انداخت.

چپگرایان امیدوارند با پایان یافتن دو دوره ریاست جمهوری رافائل کوره آ و پیروزی لنین مورنو بر گیرمو لاسو راستگرا قدرت را در اکوادور همچنان در دستان خود نگه دارند تا اتحاد رهبران چپگرا در آمریکای لاتین حفظ شود.

نظرسنجی ها از پیشتازی لنین مورنو، نامزد چپ ها حکایت دارد. او برای پیروزی در دور اول انتخابات باید با حفظ اختلاف ۱۰ درصدی آراء با نزدیکترین رقیبش،۴۰ درصد کل آراء را از آن خود کند.

مطالب مرتبط