Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا «خطرناک» است؟

چرا قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا «خطرناک» است؟
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز شنبه ۳۰ بهمن ماه سردار پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در یک نشست خبری اعلام کرد اگر ایالات متحده آمریکا بخواهد سپاه را به‌طور کلی تحریم کند «کار غیرعاقلانه‌ای» انجام می‌دهد. در همین راستا یک دیپلمات سابق ایران نیز می‌گوید قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا «به چهار دلیل خطرناک است.»

سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه، ۳۰ بهمن ماه در یک نشست خبری با رسانه‌ها شرکت کرد و توضیحاتی درباره تجهیزات، مانورها و فعالیت‌های این نهاد نظامی ارائه کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران از «تجهیز نیروی زمینی سپاه به پهپادهای انتحاری، انهدام و دستگیری اعضای داعش در غرب کشور و اشراف اطلاعاتی» این نهاد نظامی خبر داد و گفت که نیروی زمینی سپاه روز دوم اسفند ماه رزمایش «پیامبر اعظم ۱۱» را در شرق و شمال شرق کشور برگزار می‌کند.

این مقام ارشد نظامی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به احتمال تحریم سپاه و قرار دادن آن در لیست گروه‌های تروریستی خطاب به دولت آمریکا گفت: «دولتمردان آمریکا باید عاقل باشند.» وی افزود: «سپاه در برخی موارد تحریم بوده ولی اگر بخواهند سپاه را [به‌طور کامل] تحریم کنند، کار غیرعاقلانه‌ای انجام داده‌اند.»


سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران

در همین راستا حسین موسویان، معاون پیشین سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی ایران در یادداشتی در نشریه «هافینگتون پست» نوشت که قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا به چهار دلیل «خطرناک و مخل ثبات و امنیت منطقه است.»

آقای موسویان نوشته است: «نکته کلیدی اول این است که سنتکام (فرماندهی نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی) و نیروی قدس سپاه پاسداران، قدرتمندترین و با نفوذترین بازیگران در سوریه، افغانستان، عراق، لبنان و خلیج فارس هستند، حتی در یمن نیز آمریکا و عربستان، نفوذ نیروی قدس سپاه ایران را مهمترین مانع خود می‌دانند. لذا واضح است که همکاری با سپاه ایران جزء لاینفک هرگونه راه حل مسالمت آمیز بحران‌های موجود منطقه خواهد بود.»

وی در توضیح دومین دلیل خود گفته است: «قراردادن سپاه پاسداران ایران در لیست گروه‌های تروریستی موجب خواهد شد که ایران هم ارتش طرف مقابل را یک گروه تروریستی تلقی کند. چنین وضعیتی به معنی اعلان جنگ غیررسمی ارتش‌های آمریکا و ایران خواهد بود.»

این دیپلمات پیشین ایران سومین دلیل خود را لزوم همکاری ایران و آمریکا برای مبارزه با داعش قید کرده و نوشته است: «سومین نکته اینکه ترامپ اعلام کرده که مبارزه با داعش و ریشه کن کردن این گروه تروریستی، مهم‌ترین دستور کار دولت او خواهد بود. نیروهای مسلح ایران در خط مقدم مبارزه با داعش در سوریه و عراق و منطقه هستند. پیشرفت‌های روسیه در مبارزه با داعش در سوریه و آزادی حلب، بدون همکاری‌های گسترده با ایران مقدور نبود. [بنابراین] تقابل ارتش آمریکا با ارتش ایران، می‌تواند موثرترین ضربه به روند مبارزه با داعش باشد.»

چهارمین دلیل حسین موسویان این است که چناچه آمریکا، سپاه پاسداران را که به گفته وی مورد حمایت «همه نیروهای سیاسی و ملت ایران علی‌رغم اختلاف دیدگاه‌ها است» در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد، «به معنی میخ نهایی برتابوت شانس هرگونه پیشرفت در روابط [دو کشور] خواهد بود.»

خبرگزاری رویترز روز ۲۰ بهمن ماه گزارش داد که دولت دونالد ترامپ درحال بررسی این موضوع است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های خارجی تروریستی قرار بدهد. آمریکا پیش از این چندین شرکت و فرد حقیقی را که با سپاه پاسداران در ارتباط بوده‌اند، تحریم کرده است. در سال ۲۰۰۷ نیز وزارت خزانه داری آمریکا نام سپاه قدس را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

در همین راستا خبرگزاری بلومبرگ چندی قبل نوشت: «کارشناسان به طور تقریبی اعلام کرده‌اند که سپاه پاسداران ایران با تسلط بر بیش از ۲۲۹ شرکت صنعتی و تجارتی، حدود بیست تا چهل درصد اقتصاد ایران را کنترل می‌کند. در حال حاضر آمریکا تنها ۲۵ شرکت وابسته به سپاه را تحریم کرده است و چنانچه سپاه گروهی تروریستی شناخته شود، شمار این شرکت‌ها به مراتب افزایش خواهد یافت و دست شرکت‌های غربی برای معامله با ایران بسیار بسته خواهد شد.»

ترامپ: به #ایران درباره آزمایش موشکی اخیر اخطار رسمی داده شده، آنهاباید بابت معامله وحشتناکی (برجام) که #آمریکا با انها داشته سپاسگزار باشد. https://t.co/mqLejOQHWu

— Reihaneh Mazaheri (@ReyMazaheri) February 2, 2017

از زمان روی کار آمدن ترامپ، لحن مقامات آمریکا نسبت به ایران تندتر شده است، به خصوص پس از آنکه ایران در ۲۹ ژانویه دست به یک آزمایش موشکی زد. ایالات متحده این آزمایش را نقض قراردادهای بین‌المللی دانست و مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی هم «رسما به ایران اخطار» داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران؛ جایی که سایه دونالد ترامپ سنگین‌تر از نامزد پیروز است

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند