واکنش به موضع ترامپ درباره «راه حل تشکیل دو کشور» در خاورمیانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش به موضع ترامپ درباره «راه حل تشکیل دو کشور» در خاورمیانه

دیدار روز چهارشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در کاخ سفید، دستاوردی مهم برای تندروهای تل آویو به همراه داشت.

عقب نشینی دونالد ترامپ از «راه حل تشکیل دو کشور مستقل» به تیتر اول بسیاری از نشریات اسرائیل در بامداد پنجشنبه بدل شد.

ریچارد یکی از ساکنان بخش یهودی نشین بیت المقدس در واکنش به این خبر می گوید: «برای نتانیاهو مهم بود که ترامپ بر راه حل دو کشور مستقل اصرار نکند زیرا هم در حزب لیکود و هم در احزاب دست راستی در دولت، این مساله مخالفان جدی دارد.»

در اراضی فلسطینی نشین نیز نخستین سفر آقای نتانیاهو به ایالات متحده پس از روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید این کشور، بازتاب های فراوانی داشت و در افکار عمومی آغاز فصل تازه ای در منازعه با دولت اسرائیل تعبیر شد.

یکی از شهروندان رام الله می گوید: «این دیدار برای نتانیاهو فرصتی بود تا به دروغ هایش درباره حمایت از راه حل دو کشور پایان دهد. همه ما می دانستیم که او در اینباره دروغ می گوید.» وی می افزاید: «هیچکس در جهان باور نمی کند که نتانیاهو از این راه حل پشتیبانی کند مگر اینکه کشور فلسطین در کره ای دیگر تشکیل شود.»

از سال ۲۰۰۲ میلادی تا پیش از برگزیده شدن آقای ترامپ، راه حل تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین، سیاست راهبردی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه بوده است. آقای ترامپ می گوید برای رسیدن به صلح «باید به دنبال راه های تازه بود.»