مجلس ایران: شهردار تهران واگذاری ۱۲۰ ملک نجومی را پذیرفت

مجلس ایران: شهردار تهران واگذاری ۱۲۰ ملک نجومی را پذیرفت
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هادی بهادری، نایب رئیس دوم کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد محمد باقر قالیباف، شهردار تهران واگذاری برخی از ملک‌های پرونده موسوم به «املاک نجومی» را پذیرفته است.

چند ماه قبل برخی از رسانه‌های ایران شهرداری تهران را به تخلف بیش از دو هزار میلیارد تومان در فروش املاک خود با تخفیف ویژه بیش از ۵۰ درصد به اعضای شورای شهر، مدیران شهرداری، برخی از خبرنگاران صدا و سیما و تعاونی مسکن قوه قضائیه متهم کردند. این پرونده با نام «املاک نجومی» شهرت یافت.

افتخار #پیرهادی دررابطه با #املاک_نجومی :
بنده افتخارمیکنم۱۷۰میلیون بابت خانه #تخفیف گرفتم

وقتی #افتخار ایشان این است، اعترافش چه خواهدبود؟ pic.twitter.com/BvumvAG8E0

— yashar soltani (@yasharsoltani) February 7, 2017

به گزارش خبرگزاری ایلنا، هادی بهادری، نایب رئیس دوم کمیسیون عمران مجلس روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه گفت:«آقای قالیباف در چند جلسه گذشته با کمیسیون عمران به واگذاری املاک نجومی اذعان داشت و البته گفت ۲۵۰ مورد نبوده و تنها ۱۲۰ ملک از سوی شهرداری واگذار شده که مدعی شده مجوز قانونی برای این واگذاری‌ها داشته‌اند.»

هادی بهادری با اشاره به تحقیق و تحفص از شهرداری از سوی مجلس گفت: «پیگیر تحقیق و تحفص از شهرداری هستیم و این موضوع در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد.» وی افزود: «اگر در جریان تحقیق و تفحص به نتایج قابل بحثی برسیم، شهردار باید استیضاح شود که البته قوه قضاییه هم به این بحث ورود کرده است.»

در رویدادی دیگر، قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون شوراهای مجلس ایران با انتقاد از «معضلات فراوانی که در مسیر تحقیق و تفحص از شهرداری تهران ایجاد می‌شود» گفت: «مشکلات و سنگ‌اندازی‌های عجیبی در مسیر انجام این تفحص صورت می‌گیرد. درحالی که هیچ گروه از نمایندگان اعم اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و فراکسیون‌های دیگر مخالفتی با انجام تفحص‌های مختلف ندارند و روز گذشته [یکشنبه ۲۴ بهمن] نیز به دو مورد از این تفحص‌ها رای مثبت داده شد، متاسفانه دست‌هایی در کار است که تفحص از شهرداری پیش نرود.»


هادی بهادری (راست) و قاسم میرزایی نیکو از نمایندگان مجلس

به گزارش خبرگزاری ایلنا آقای میرزایی افزود: «متاسفانه دست‌های پشت پرده یا سفارش‌های خاص در مورد تفحص از شهرداری تهران منجر به این شده که بی‌دلیل مته به خشخاش گذاشته شده و در مسیر انجام این تفحص سنگ اندازی می‌شود و این درحالی است که عموم نمایندگان مجلس با انجام تفحص‌ها موافقند؛ چراکه هدف ایجاد شفافیت در امور اقتصادی مختلف است.»

پرونده «املاک نجومی» را برای نخستین بار یاشار سلطانی، مدیرمسئول نشریه معماری‌نیوز رسانه ای کرد. آقای سلطانی پس از آن بازداشت و روز ۲۱ آبان ماه با قراروثیقه از زندان آزاد شد. پس از افشای ماجرای واگذاری «املاک نجومی»، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران بارها اعلام کرد که در این زمینه تخلفی صورت نگرفته است.

روز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با پرونده «املاک نجومی» گفت: «تاکنون بیش از ۱۸۰ نفر در این پرونده احضار شدند و از آنها تحقیق به عمل آمده و این به آن معنا نیست که همه این افراد متهم هستند. ممکن است مجرم باشند یا فقط یک تخلف انجام داده باشند یا اصلاً بی گناه باشند.»

ابعاد و ماهیت تخلف در شهرداری تهران؛ همراه با یورونیوز

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد