موافقت سوئیسی ها با تسهیل اعطای شهروندی به نسل سوم مهاجران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
موافقت سوئیسی ها با تسهیل اعطای شهروندی به نسل سوم مهاجران

شهروندان سوئیسی با تسهیل اعطای شهروندی به نسل سوم مهاجرانی که در این کشور متولد شده اند موافقت کردند.

نتایج مقدماتی همه پرسی روز یک شنبه نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد سوئیسی ها با تسهیل روند اعطای شهروندی به نسل سوم مهاجران موافقت کرده اند. برای معتبر شدن نتایج این همه پرسی اکثر ۲۶ کانتون (استان) سوئیس باید با این اصلاحات موافق باشند.

تاکنون نسل سوم مهاجرانی که در سوئیس بدنیا آمده بودند باید همان پروسه ای را برای دریافت شهروندی سوئیس دنبال می کردند که والدین شان، پروسه ای که طولانی و هزینه بر است.

دو کارزار آری و نه به این رفراندوم در سوئیس دلایل خود را پیش روی مردم گذاشتند. راست گرایان پوپولیست و ضد مسلمانان مخالف تسهیل اعطای شهروندی به نسل سوم مهاجران هستند و می گویند این قانون می تواند به تهدیدات امنیتی بیانجامد. فعالان جناح راست سويیس با پخش پوستری که یک زن برقع پوش را با شعار «نه به تابعیت بدون کنترل» نشان می دهد، کارزار مخالفت با این قانون را حمایت کردند.

حدود یک چهارم جمعیت سوئیس را مهاجرانی با ریشه خارجی تشکیل می دهند.

در حال حاضر ۲۵ هزار نفر از نسل سوم مهاجران که اکثرا ریشه ای ایتالیایی، ترکیه ای و از کشورهای حوزه بالکان دارند می توانند از شرایط تسهیل شده استفاده کنند.

بر اساس تسهیلات پیشنهادی جدید تابعیت برای نسل سوم مهاجران خودکار نیست و فرد متقاضی باید کمتر از ۲۵ سال سن داشته باشند، در سوئیس متولد شده باشد، حداقل ۵ سال به مدرسه رفته باشد، ارزش های فرهنگی کشور را به رسمیت بشناسد، دست کم یکی از چهار زبان ملی کشور را صحبت کند و به کمک های دولتی وابسته نباشد.