Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران و سوئد: پنج یادداشت تفاهم با هیاتی که اکثریت آن با زنان بود

ایران و سوئد: پنج یادداشت تفاهم با هیاتی که اکثریت آن با زنان بود
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

استفان لوون، نخست‌وزیر سوئد شامگاه جمعه ۲۲ بهمن ماه در راس هیاتی تجاری و دیپلماتیک وارد تهران شد و روز گذشته با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی از جمله رهبر ایران و حسن روحانی دیدار کرد.

تعداد زنان هیات دیپلماتیک و تجاری سوئد در مقایسه با تعداد زنان در دولت ایران منجر به واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است. اکثریت اعضای هیات سوئدی زن بودند اما در طرف ایرانی تنها خانم شهیندخت مولاوردی حضور داشت.

روز شنبه ۲۳ بهمن ماه جمهوری اسلامی ایران و سوئد با هدف تحکیم و تعمیق همکاری‌های مشترک، پنج یادداشت تفاهم همکاری امضاء کردند. این اسناد همکاری، در حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری و استفان لوفون، نخست وزیر سوئد و توسط مقامات عالی‌رتبه دو کشور امضاء شد.

پنج یادداشت همکاری در زمینه‌های علمی و فناوری، آموزش عالی و تحقیقات، همکاری‌ در زمینه راه و جاده، ارتباطات و فناوری و همکاری در زمینه زنان و خانواده، بعد از نشست خصوصی و مشترک هیات‌‌های عالی‌رتبه دو کشور امضاء شد.

مولاوردی: ۱۰ درصد از بدنه دولت ایران را زنان تشکیل می‌دهند

روز شنبه ۲۴ بهمن شهیندخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و آن لیند، وزیر تجارت و اتحادیه اروپای سوئد یک یادداشت تفاهم همکاری میان ایران و سوئد در زمینه امور زنان و خانواده را امضاء کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا خانم مولاوردی در نشست مشترکی که روز یکشنبه ۲۵ بهمن ماه با استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد و جمعی از کارآفرینان در مرکز تحقیقات وزارت خارجه ایران داشت گفت طبق آمار سازمان ملل حدود ۱۰ درصد از بدنه دولت ایران را زنان تشکیل می‌دهند و ما پیگیر انتصاب آنان در پست‌های مدیریتی بوده‌ایم.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: «پیگیری انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی یکی از ماموریت‌های معاونت امور زنان و خانواده بوده است و این مورد یکی از وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور بود.» وی افزود که در زمان حاضر ٤٠ میلیون نفر از جمعیت ایران را زنان تشکیل می دهند و نقش آنان در سال‌های متمادی دستخوش فراز و فرودهای زیادی بوده است.

وی در ادامه درباره فعالیت زنان در عرصه‌های مختلف گفت: «اکنون ٢٢ درصد زنان ایرانی در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند و ٩ هزار زن تسهیل‌گر در کشور داریم و ٢٥ درصد زنان در بخش صنعتی نساجی و پوشاک و صنایع دستی فعالیت دارند.»

به گفته خانم مولاوردی تعداد دانشجویان دختر ۱۴ برابر شده و در حال حاضر ۴۷ درصد از دانشجویان کشور را دختران تشکیل می‌دهند. همچنین ۵۳ درصد از دانشجویان علوم پایه و ۶۰ درصد از دانشجویان کشاورزی دختر هستند اما نرخ عمومی بیکاری زنان و مردان فارغ التحصیل دانشگاهی در ایران، ۱۸.۵ درصد است.

معاون رئيس جمهور ایران در پایان گفت که ایران در زمینه‌هایی مانند افزایش سطح آموزش و بهداشت زنان موفقیت‌های زیادی به دست آورده، اما هنوز مردان در موقعیت‌های سیاسی و اقتصادی با فاصله معناداری نسبت به زنان حضور دارند.

دیدار نخست وزیر سوئد با مقام‌های ارشد ایران

آگهی

استفان لوون، نخست‌وزیر سوئد روز شنبه ملاقات‌هایی با علی خامنه‌ای، رهبر ایران و همچنین حسن روحانی رئیس جمهور داشت. نخست وزیر سوئد با رئیس مجلس ایران و چند تن دیگر از مقامات سیاسی و اقتصادی ایران هم دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای خامنه‌ای در دیدار با نخست‌وزیر سوئد خواستار اجرایی شدن توافق‌های ایران با کشورهای اروپایی شد. رهبر ایران با انتقاد از اینکه اغلب توافقات کشورهای اروپایی با ایران در یک سال و نیم گذشته عملی نشده، از نخست‌وزیر سوئد خواست به نحوی عمل کند که توافق‌های دو کشور صرفا بر روی کاغذ باقی نماند.

آقای خامنه‌ای همچنین افزود: «سوئد به‌دلیل ارتباطات طولانی با ایران، در چشم مردم ما کشوری خوش‌نام است و این خوش‌بینی ملت‌ها به یکدیگر، زمینه مناسبی برای توسعه همکاری‌ها خواهد بود.»

آگهی

حسن روحانی هم در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با استفان لوون گفت: «اولین سفر رسمی نخست‌وزیر سوئد و هیئت بلندپایه به همراه نمایندگان ۴۰ شرکت تجاری به ایران به معنای اراده جدی دو طرف برای توسعه روابط همه‌جانبه، رایزنی برای کاهش تنش در منطقه و در نهایت صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی است.»

سفر استفان لوفون به ایران، اولین سفر رسمی و دوجانبه یک نخست‌وزیر سوئد به ایران پس از انقلاب اسلامی بوده است. نخست وزیر سوئد گفته است که در مذاکراه با ایران مساله حقوق بشر نیز مورد بحث قرار گرفته است. این در حالی است که احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی مقیم سوئد از بهار امسال در تهران به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برد و خانواده او و سازمان‌های حقوق بشری از تهدید او به اعدام خبر داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است