Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

۶ دانشگاه دولتی در ایران، بیشترین آمار خروج از کشور را دارند

۶ دانشگاه دولتی در ایران، بیشترین آمار خروج از کشور را دارند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام وزارت علوم ایران اعلام کرد که دانشجویان دانشگاه‌های شریف، صنعتی اصفهان، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و فردوسی مشهد بیشترین مراجعه را به وزارت علوم برای تحصیل در خارج از کشور دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ناصر مطیعی، مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم روز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه گفت که سالانه حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار نفر از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند که اکثر این دانشجویان در مقاطع تحصیلی دکتری و فوق لیسانس هستند.

وی افزود: «دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و فردوسی مشهد، بیشترین مراجعه به اداره کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم را برای تایید مدارک برای ترجمه و تحصیل در خارج از کشور دارند.»


حسن روحانی بارها خواستار بازگشت فارغ‌التحصیلان خارج از کشور به ایران شده است

صندوق بين المللی پول اعلام کرده است که ايران در ميان ۹۱ کشور در حال توسعه و توسعه نيافته جهان، مقام نخست را در فرار مغزها به خود اختصاص داده است. براساس این گزارش هر سال بين ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تحصيل‌ کرده از ايران به خارج از کشور می‌روند.

پیشتر نیز وزیر علوم ایران با تائید خروج از کشور ۱۵۰ هزار نفر از نخبگان در سال، گفته بود: «با مهاجرت مغزها، ایران سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار ضرر می‌دهد، زیرا برای آموزش هر نفر یک میلیون دلار هزینه کرده است.»

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و دولت او از ابتدای آغاز فعالیت‌شان بارها خواستار بازگشت نخبگان و فارغ‌التحصیلان مقیم خارج از کشور به ایران شده و گفته‌اند شرایط سیاسی و اجتماعی کشور تغییر کرده است. چند ماه قبل آقای روحانی با ابراز امیدواری نسبت به بازگشت جوانان دانشجو یا فارغ‌التحصیل خارج از کشور به ایران، گفته بود که ۲۰۰ نفر از نخبگان ایرانی در ماه‌های اخیر به کشور بازگشته‌اند.

در همین حال روز یکشنبه سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: «در ۱۸ ماه گذشته ۵۱۱ نفر از نخبگان مقیم خارج به ایران بازگشته‌اند.»


سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران گفت که به نخبگانی که به ایران باز می‌گردند تسهیلاتی داده می‌شود تا بتوانند در ایران زندگی داشته باشند. وی افزود: «افراد وقتی که مشاهده کردند شرایط مناسب در ایران فراهم است داوطلب بازگشت به کشور شده‌اند… در حال حاضر میزان تقاضا برای بازگشت به کشور بالا رفته است و بیش از ۴۰ مرکز جذب در حال بررسی درخواست‌ها هستند.»

مهاجرت دائمی نخبگان ایرانی به خارج از کشور که با عنوان «فرار مغزها» از آن یاد می‌شود در سال‌های گذشته همواره خبرساز بوده است. روزنامه شرق خردادماه سال ۹۱ نوشت که ۶۴ درصد از دانش‌آموزان ایرانی مدا‌ل‌آور المپیاد در ۱۴ سال گذشته از ایران مهاجرت‌ کرده‌اند و دانشگاه‌های آمریکا و کانادا محبوب‌ترین مراکز تحصیل برای مدال‌آوران ایرانی بوده است.

هر کشور، به صادرات چه چیزی معروف است؟
ایران به فرار مغزها pic.twitter.com/s5WQCFls6H

— امید توشه (@tousheh) December 4, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض دانشجویان امیرکبیر: «متخلفان» به کمیته انضباطی احضار می‌شوند

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد