رسوایی «اودربرچت» و صدور حکم بازداشت رئیس جمهوری سابق پرو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رسوایی «اودربرچت» و صدور حکم بازداشت رئیس جمهوری سابق پرو

حکم جلب بین المللی آلخاندرو تولدو رئیس جمهوری سابق پرو برای رسوایی دریافت ۲۰ میلیون دلار رشوه از شرکت چند منظوره برزیلی «اودربرچت» صادر شد.

قاضی صادر کننده حکم گفته است تولدو از موقعیت رئیس جمهوری اش برای بستن قرارداد ساخت بزرگراه بین پرو و برزیل استفاده کرده است. آقای تولدو در صورت محکوم شدن تا ۱۵ سال زندان پیش رو خواهد داشت. آلخاندرو تولدو هفته گذشته در فرانسه بوده و هنوز برای دادرسی حاضر نشده است.

همچنین برادر و پسر ریکاردو مارتینلی رئیس جمهوری سابق پاناما بهمراه مدیران دهها شرکت در تیررس تحقیقات قضایی قرار گرفته اند.

این شرکت نزد دادگستری آمریکا اعتراف کرده است که صدها میلیون دلار رشوه به رهبران فعلی و سابق چندین کشور در آمریکای لاتین پرداخت کرده تا امتیاز پروژه های زیربنایی را بدست آورد.

در کلمبیا معاون سابق وزیر حمل و نقل و یک سناتور دستگیر شده اند و خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری این کشور خواستار تحقیقات جامع درباره اتهام واریز یک میلیون دلار رشوه برای کارزار انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۴ شده است.

همچنین پرداخت رشوه توسط شرکت «اودربرچت» برای کسب پروژه ساخت پل بین برزیل و ونزوئلا که با حضور لولا دا سیلوا و هوگو چاوز روسای سابق جمهوری برزیل و ونزوئلا افتتاح شد و همچنین نقشی که در پروژه ساخت ورزشگاه سائوپائولو داشته، زیر ذره بین قرار گرفته است.

از سوی دیگر پرونده رشوه دادن شرکت برزیلی «اودربرچت» با فساد در شرکت پتروبراس برزیل در ارتباط است.

پرونده رسوایی پرداخت رشوه از سوی شرکت «اودربرچت» همچنین به پرونده اسناد پاناما وصل شده است و دو تن از شرکای اصلی شرکت موسکا فونسکا به اتهام ارتباط با پرونده فساد در برزیل، دستگیر شده اند. تاکنون ۲۵۹ متهم از بیش از ده کشور آمریکای لاتین در این پرونده متهم هستند.