مخالفت قضات دادگاه با دستور دونالد ترامپ

مخالفت قضات دادگاه با دستور دونالد ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمتر از یکماه پس از مراسم تحلیف، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با چند فرمان اجرایی توجه دنیا را جلب کرد.

آگهی

کمتر از یکماه پس از مراسم تحلیف، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با چند فرمان اجرایی توجه دنیا را جلب کرد. یکی از این دستورها ورود شهروندان هفت کشور (ایران، عراق، سودان، سومالی، سوریه، یمن و لیبی) به آمریکا را موقتا به حالت تعلیق درآورد و شهروندان سوریه را برای همیشه ممنوع الورود کرد. این دستور شروع رودرویی رییس جمهوری جدید با دستگاه قضایی شد. دادگاه تجدید نظر فدرال امروز تشخیص داد شواهدی در تایید دستور دونالد ترامپ وجود ندارد.

سه قاضی دادگاه تجدید نظر سانفرانسیسکو متفقا درخواست دولت فدرال به نمایندگی از رییس جمهوری آمریکا را رد کردند. ویلیلم کانبی، ریچارد کلیفتون و میشل فریدمن قضات دادگاه سانفرانسیسکو گفته اند هیچ دلیل و یا شواهدی وجود ندارد تا نشان دهد تبعه این کشورها در عملیات تروریستی دست و یا مسئولیتی داشته اند.

رای این دادگاه تجدید نظر موجب آرامش خاطر جامعه ایرانیان لس آنجلس، یکی از بزرگترین اقلیتهای این شهر بزرگ شد. ایران یکی از کشورهایی است که اتباع آن مشمول دستور آقای ترامپ شده اند. مایک امیری، مدیر یک موسسه مسافرتی در این زمینه گفت: «امیدواریم همه چیز تمام شده باشد و دونالد ترامپ بگوید شما را در شورت می بینم (اشاره طنز آمیز به جمله دونالد ترامپ) ما به آمریکا سفر می کنیم زیرا همه ما پناهنده هستیم.»

با این حال به نظر می رسد آقای ترامپ قصد کوتاه آمدن ندارد. او امروز در توئیتی نوشت: «وعده دیدار در دادگاه. مسئله امنیت ملت ما است.»

این دعوای حقوقی در سیاتل شروع شد. هفته گذشته وزیر دادگستری فدرال از دستور منع الورود کردن شهروندان هفت کشور آقای ترامپ به قاضی دادگاه سیاتل شکایت کرده و گفته بود این دستور آزادی مذهب که در قانون اساسی آمریکا به رسمیت شناخته شده است را نقض می کند. باب فرگوسن، دادستان کل واشنگتن دیروز گفت: «آقای رییس جمهور می تواند انتخاب کند. یا به این دعوای حقوقی ادامه می دهد یا باید نامه دستوراتش را پاره کرده و از اول شروع کند. و من اکیدا به او توصیه می کنم آخری را دنبال کند.»

روی لیتل، استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا می گوید این دعوای حقوقی پایان خوشی برای آقای ترامپ نخواهد داشت. او اضافه می کند: «فکر می کنم اگر به دادگاه عالی آمریکا بروند ممکن است با خطر جدی روبرو شوند و آن رای مخالف است. اگر استراتژیک فکر کنند تا این مرحله نخواهند رفت ولی به نظر می رسد این رییس جمهور از رودرویی با همه ابایی ندارد.»

دونالد ترامپ اکنون ۱۴ روز مهلت دارد تا از دادگاه فرجام سانفرانسیسکو بخواهد تا در رای خود تجدید نظر کند که این امر با افزودن تعداد و یا تغییر ترکیب قضات ممکن خواهد شد. راه حل نهایی آقای ترامپ فرجام خواهی از دادگاه عالی کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

همه چیز درباره بسته کمک‌های ۹۵ میلیارد دلاری سنای آمریکا؛ سهم اسرائيل و اوکراین چقدر خواهد بود؟