مذاکرات صلح دولت کلمبیا با شورشیان «ای ال ان» در اکوادور آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
مذاکرات صلح دولت کلمبیا با شورشیان «ای ال ان» در اکوادور آغاز شد

مذاکرات صلح دولت کلمبیا با دومین سازمان بزرگ چریکی چپ در این کشور موسوم به «ارتش آزادیبخش ملی، ای ال ان ELN» روز سه شنبه در «کیتو» پایتخت اکوادور آغاز شد.

حاصل این پیمان صلح برای مردم کلمبیا و جایزه نوبل صلح برای خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری این کشور بود.

«ارتش آزادیبخش ملی، ای ال ان» ملهم از انقلاب کوبا، دومین سازمان بزرگ چریکی چپ در کلمبیا است که در سال ۱۹۶۴ میلادی شکل گرفت. این گروه با حدود ۲۰۰۰ نیرو در مقایسه با فارک کم شمارتر است اما مواضعی سرسختانه تر دارد.

پابلو بلترن، سرپرست هیئت نمایندگان «ای ال ان» گفت:«پایان دادن به درگیری مسلحانه مستلزم این است که ما پیش از همه چیز قبول کنیم که تضاد و ناسازگاری سیاسی و اجتماعی پاپرجا خواهد بود و گفتگو تنها راه پرداختن به آن است.»

یکی از اصلی ترین خواسته های دولت کلمبیا برای مذاکره آزادی تمامی ربوده شدگان و پایان دادن به آدم ربایی، اصلی ترین تاکتیک چریک های «ای ال ان» است.

خوان کامیلو رسترپو، سرپرست هیئت نمایندگان دولت کلمبیا با اشاره به همین موضوع گفت که امیدوار است تا به زودی خبر کنارگذاشته شدن چنین رویه و تاکتیکی از سوی «ای ال ان» بهترین خبر برای عموم مردم خواهد بود.

وی افزود:«بدون اتخاذ چنین تصمیمی از سوی «ای ال ان» حرکت رو به جلو برای دستیابی به هرگونه توافقی مشکل خواهد بود.»

«ارتش آزادیبخش ملی، ای ال ان ELN» برای نشان دادن حسن نیت روز دوشنبه و پیش از آغاز مذاکرات صلح یک نظامی ارتش کلمبیا را با حضور نمایندگانی از صلیب سرخ آزاد کرد.