سفیر روسیه در ایران: طالبان را به رویارویی با داعش تشویق می‌کنیم

سفیر روسیه در ایران: طالبان را به رویارویی با داعش تشویق می‌کنیم
نگارش از Soroush Jafari

سفیر روسیه در تهران می‌گوید که اگر گروه طالبان با گروه داعش به تقابل بپردازد و وارد جنگ شود مشکلی ایجاد نمی‌کند و کشورش این موضوع را تشویق می‌کند.

لوان جاگاریان، سفیر فدراسیون روسیه در ایران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا که روز دوشنبه ۱۸ بهمن ماه منتشر شده گفته است: «برخی از اعضای طالبان در ولایت ننگرهار با داعش بیعت کردند و وارد صفوف آنها شدند اما تعداد زیادی از آنها همچنان به طالبان وفادار بوده و در درون این گروهک حضور دارند. لذا به نظرم اگر طالبان با داعش به تقابل بپردازد و وارد جنگ شود مشکلی ایجاد نمی‌کند اما نمی‌گوییم که روسیه باید حمایت کند بلکه ما این روند را درست می‌دانیم و تشویق می‌کنیم؛ همانطور که طالبان را تشویق می‌کنیم و در حال قانع کردن آنها برای ورود به پروسه مذاکرات صلح با دولت وحدت ملی افغانستان هستیم. چراکه این مدل بهتر از آن است که طالبان و داعش با یکدیگر علیه دولت افغانستان بیعت کنند.»

گروه حکومت اسلامی در ولایت ننگرهار افغانستان نسبت به سایر مناطق این کشور بیشتر فعالیت دارد و براساس گزارش‌ها دست‌کم سه هزار نیروی داعش در ولایت ننگرهار فعالیت دارند. مناطق «نازیان»، «کوت» و «اچین» از مراکز بزرگ داعش در ولایت ننگرهار هستند.

مطالب مرتبط