هشدار آمریکا به کره شمالی: استفاده از سلاح هسته ای پاسخی موثر و همه جانبه در پی دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار آمریکا به کره شمالی: استفاده از سلاح هسته  ای پاسخی موثر و همه جانبه در پی دارد

وزیر دفاع جدید آمریکا به کره شمالی هشدار داد که در صورت استفاده از سلاح هسته ای باید منتظر واکنشی «موثر و همه جانبه» باشد.

جیمز متیس، در پایان دیدار دو روزه اش از کره جنوبی به دولت این کشور اطمینان داد که اگر همسایه شمالی، جنگ را آغاز کند، واشنگتن به حمایت از سئول وارد عمل خواهد شد.

آقای متیس اولین مقام دولت دونالد ترامپ است که از یک کشور خارجی دیدار می کند. انتظار می رود او در سفرش به منطقه، اطمینان دیگر متحدان آسیایی از جمله ژاپن را نسبت به حمایت آمریکا جلب کند.

اظهارات متیس برخاسته از نگرانی آمریکا و متحدش نسبت به آزمایش احتمالی و قریب الوقوع یک موشک بالستیک جدید توسط کره شمالی است. او در این ارتباط گفت: «هر حمله ای به ایالات متحده آمریکا و متحدانمان شکست خواهد خورد و هر استفاده ای از سلاح هسته ای پاسخی موثر و همه جانبه در پی خواهد داشت.»

در پی افزایش نگرانی ها نسبت به آزمایش های موشکی کره شمالی، سئول و واشنگتن را به فکر تقویت توان دفاعی از جمله استقرار سامانهٔ دفاعی ضد موشک های بالستیک (THAAD) در کره جنوبی انداخته است؛ آنچه با انتقاد چین روبرو شده است. پکن استقرار این سامانه را موجب برهم خوردن توازن امنینی منطقه خواند و از رهبران مخالفان در کره جنوبی خواست تا برای لغو و یا به تعویق انداختن آن تلاش کنند.

طی یک سال گذشته آزمایش های متعدد کره شمالی در زمینه بمب هیدروژنی و موشک های بالستیک نگرانی همسایه جنوبی و همینطور متحد آن ایالات متحده آمریکا را برانگیخت. در پی آن شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های تازه ای علیه کره شمالی وضع کرد.