Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیدار آنگلا مرکل از ترکیه؛ آزادی بیان و دیدگاههای متفاوت درباره «تروریسم اسلامی»

دیدار آنگلا مرکل از ترکیه؛ آزادی بیان و دیدگاههای متفاوت درباره «تروریسم اسلامی»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز پنج شنبه برای نخستین بار بعد از کودتای نافرجام تابستان گذشته ترکیه، از این کشور دیدار کرد.

آگهی

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز پنج شنبه برای نخستین بار بعد از کودتای نافرجام تابستان گذشته ترکیه، از این کشور دیدار کرد.

خانم مرکل در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بر اهمیت احترام به آزادی بیان در ترکیه تاکید کرد و گفت که با آقای اردوغان درباره آزادی روزنامه نگاران در ترکیه صحبت کرده است. با این حال وقتی خانم مرکل عبارت «تروریسم اسلامی» را بکار برد آقای اردوغان بلافاصله گفت که این عبارت ما را عمیقا آزرده می کند و نباید استفاده شود چرا که اسلام و تروریسم قابل جمع نیستند. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در ارتباط با دستگیریهای گسترده بعد از کودتای نافرجام ترکیه گفت: «من اعلام کرده بودم که گناهکار بودن باید بطور فردی احراز شود و از آنجا که ما شاهد بودیم که چطور مردم ترکیه از دموکراسی و قواعد دموکراتیک در ترکیه دفاع کردند، بخاطر همین بسیار مهم است که در وضعیت بحرانی آزادی بیان محترم شمرده شود.»

دیدگاه آنگلا مرکل درباره اهمیت محترم شمرده شدن آزادی بیان با واکنش رجب طیب اردوغان مواجه شد که بر تفکیک قوا در ترکیه تاکید داشت.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت: «هیچ پایه و اساسی برای چنین ادعاهایی وجود ندارد چرا که یک قوه مقننه، یک قوه مجریه و همچنین یک قوه قضائیه وجود دارد و نمی توان تفکیک قوا را زیر سوال برد.»

دیدار خانم مرکل از ترکیه و همچنین از ساختمان پارلمان این کشور که در کودتای تابستان گذشته آسیب دیده است، تنها چند هفته پیش از برگزاری رفراندوم قانون اساسی در این کشور صورت می گیرد که قدرت رئیس جمهوری را افزایش می دهد و سیستم سیاسی ترکیه را به سیستمی اقتدارگرایانه بدل می کند. این دیدار در آلمان و همچنین در ترکیه از سوی اپوزیسیون مورد انتقاد قرار گرفته است.

شرایط سوریه و عراق و همچنین همکاری های نزدیک برای مبارزه با تروریسم از جمله دیگر موضوعات مورد گفتگو میان رهبران آلمان و ترکیه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توهین به مقام‌های سیاسی در اتریش آزاد اعلام شد

یک شهروند اسپانیایی به جرم تمسخر عیسی مسیح محکوم شد

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند