دونالد ترامپ نیل گورساچ را بعنوان قاضی دیوان عالی آمریکا منصوب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دونالد ترامپ نیل گورساچ را بعنوان قاضی دیوان عالی آمریکا منصوب کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیل گورساچ را بعنوان قاضی دیوان عالی آمریکا منصوب کرد. انتصاب نیل گورساچ بعنوان قاضی این نهاد دادگستری عالیرتبۀ آمریکا با تایید آن در کنگرۀ آمریکا قطعی خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا به هنگام انتصاب وی بعنوان نهمین قاضی دیوان عالی این کشور گفت: «این انتصاب ممکن است شفاف ترین انتصاب در تاریخ قضایی این کشور باشد. من مرد عمل ام، همانطور که گفته ام کارهایی را که مردم آمریکا از خیلی خیلی سال پیش از واشنگتن می خواستند انجام خواهم داد.»

بلافاصله پس از انتصاب وی از سوی دونالد ترامپ، تعدادی از مخالفان دولت آمریکا در مقابل ساختمان دیوان عالی این کشور تجمع کرده و به این تصمیم اعتراض کردند. تظاهرات کنندگان می گویند نیل گورساچ تندروست و خطرناک است.

نیل گورساچ قرار است کرسی خالی مانده در دیوان عالی آمریکا پس از مرگ انتونین اسکالیا در سال گذشته را اشغال کند. در صورتیکه انتصاب نیل گورساچ قطعی شود، اکثریت در دیوان عالی آمریکا با قضات محافظه کار و جمهوریخواه خواهد بود.

پس از مرگ آنتونین اسکالیا که یک جمهوریخواه بود، باراک اوباما مریک گارلند را که قاضی ارشد دادگاه تجدید نظر واشنگتن است برای کرسی خالی در دیوان عالی منصوب کرد اما سنا انتخاب وی را تصویب نکرد.

قضات دیوان عالی آمریکا به طور مادام العمر منصوب می شوند.