مقاومت سناتورهای دموكرات در برابر عضویت نیل گورسچ در دیوان عالی آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مقاومت سناتورهای دموكرات در برابر عضویت نیل گورسچ در دیوان عالی آمریکا

گروهی از نمایندگان دموکرات مجلس سنای آمریکا با نهایی شدن عضویت قاضی نیل گورسچ در عالی ترین نهاد قضایی ایالات متحده مخالفت می کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه قاضی نیل گورسچ را برای احراز سمت نهمین قاضی دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.

قطعی شدن انتصاب او به این سمت نیازمند تایید سنای آمریکاست. با این حال سناتورهای دموکرات های درباره صلاحیت او تردید های جدی ابراز کرده اند و برخی از آنها خواستار توقف بررسی این انتصاب در سنا هستند.

مارک شرمن گزارشگر دیوان عالی کشور می گوید: «چیزی که هنوز مشخص نیست این است که آیا دموکرات ها تلاش می کنند با آبستراکسیون مانع این انتصاب شوند یا خیر. تاکنون برخی سناتورهای دموکرات گفته اند که قاضی گورسچ به جلسه سنا بیاید و سخنانش شنیده شود و بعد ببینیم آیا ۴۰ سناتور دموکرات متحد خواهند شد تا مانع این انتصاب شوند.»

دموکرات های سنا می توانند مانع رای دادن به وی شوند زیرا انتصاب گورسچ نیاز به ۶۰ رای مجلس یکصد نفری سنا دارد و این در حالی است که جمهوریخواهان تنها ۵۲ کرسی را در اختیار دارند.

ملیسا هارت، استاد حقوق در دانشگاه کلرادو می گوید: «میل زیادی برای مقابله با این انتصاب وجود دارد زیرا جمهوریخواهان به شکل نامناسبی مانع انتصاب مریک گارلند به این سمت شدند. امیدوارم که دموکرات ها در برابر میل مقابله با این انتصاب، مقاومت کنند زیرا فکر می کنم همانطور که هیچ استدلالی برای عدم انتصاب مریک گارلند وجود نداشت، اکنون هم هیچ استدلالی برای عدم انتصاب نیل گورسچ وجود ندارد. او فرد باهوش و با استعدادی است که می تواند قاضی فوق العاده ای در این سمت باشد.»

گروههای حامی آزادی های مدنی با پیوستن به یکدیگر در برابر ساختمان دیوان عالی آمریکا مخالفت خود را به انتصاب نیل گورسچ اعلام کردند. دیدگاههای محافظه کارانه نيل گورسچ درباره سقط جنین، جلوگیری از بارداری، مالکیت سلاح و اوتانازی گروههای حقوق بشری را نگران کرده است.

اهمیت انتصاب این قاضی جمهوریخواه در جمع ۹ قاضی دیوان عالی کشور از این نظر است که با انتصاب او ترکیب قضات این دادگاه بصورت ۴ قاضی با گرایش به دموکرات ها و ۵ قاضی با گرایش به جمهوریخواهان، به نفع حزب جمهوریخواه خواهد بود. دیوانی که قدرت تصمیم گیری درباره مهمترین مسائل اجتماعی آمریکا از جمله سقط جنین، اعدام، حقوق همجنسگرایان، مالکیت سلاح و دیگر موارد را در اختیار دارد.