گزارش شهردار تهران به مجلس درباره حادثه پلاسکو و اعتراض برخی نمایندگان

گزارش شهردار تهران به مجلس درباره حادثه پلاسکو و اعتراض برخی نمایندگان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز چهارشنبه ۱۳ بهمن‌ماه قرار بود محمدباقر قالیباف شهردار تهران با حضور وزیرکشور گزارشی درباره چگونگی حادثه پلاسکو به مجلس ارائه کند. اما روند کار مجلس و گزارش شهردار مورد نارضایتی و اعتراض برخی نمایندگان روبرو شد.

به گزارش ایلنا، برخی نمایندگان تاکید داشتند که ارائه گزارش قالیباف در صحن علنی مجلس باید پس از ارائه گزارش کمیسیون عمران مطرح شود تا احیانا دفاعیات شهرداری بدون توضیحات کارشناسی کمیسیون مربوطه، ذهن نمایندگان را از واقعیت و علل اصلی بروز حادثه پلاسکو منحرف نکند.

اما بنا به همین گزارش محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران بجای ارائه گزارش تخصصی، بیشتر به حواشی و تعارفات پرداخت و بیش از نیمی از زمان قرائت این گزارش را به تشکر و تقدیر از همکاری شهرداری و وزارت کشور و دیگر مسئولان اختصاص داد. سپس محمدباقر قالیباف بجای قرائت گزارش، درخواست کرد که فیلمی که درباره حادثه پلاسکو تهیه شده بود، پخش شود.

پخش فیلم وقت زیادی گرفت و سرانجام با تذکر علی لاریجانی رئیس مجلس، شهردار تهران به ارائه گزارش پرداخت. اما به گزارش ایلنا غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب رییس فراکسیون مستقلین شهردار را دروغگو خطاب کرد و گفت: «چیزی که می‌گویید با آنچه وزیر کشور گفت تفاوت دارد. یا شما دروغ میگویی یا وزیر. اگر وزیر دروغ گفته باید با او برخورد شود و اگر تو دروغ میگویی هم همچنین.»

این نماینده سپس در توضیح اعتراض خود به خبرنگار ایلنا گفت: «وزیر کشور در گزارش خود از آتش نشانی گلایه کرد و گفت که آتش نشانی دیر آمده، و هنگامی که به محل رسیده، ابزار نداشته و به این دلیل بازگشته و بعد از یک ربع دوباره خود را به محل حادثه رسانده است. این درحالی بود که آقای قالیباف مدعی شد آتش نشانی دقیقا دو دقیقه و چند ثانیه خود را رسانده و زمان حضور آتش نشانی را با دقت صدم درصد بیان کرد و حال سوال من این است که کدامیک دروغ می گویند؟!»

نماینده رشت در مجلس، در جمع خبرنگاران در مورد گزارش شهردار گفت: «یک گزارش محلی و ابتدایی ارائه شد و مهمتر این بود که شهردار حتی یک بار از مردم عذرخواهی نکرد. ما به هیچ وجه متوجه گزارش شهرداری نشدیم. قالیباف امروز حرف های ضد و نقیض زد و از پاسخگویی طفره رفت. برای نمایندگان فیلم پخش کرد و این درحالی است که ما فیلم هایی به مراتب بهتر از این داریم و درنهایت هیچ توضیح دقیقی ارائه نداد.»

حادثه آتش سوزی و وقوع انفجار در ساختمان پلاسکو که منجر به فروریزی آن شد، همچنان با ابهامات زیادی روبروست و به همین دلیل حسن روحانی رئیس جمهور، هیاتی تخصصی را مامور بررسی و ارائه گزارش در این مورد کرده است. گروهی از اعضای شورای شهر تهران نیز در تلاشند تا به این منظور یک کمیسیون حقیقت‌یاب تشکیل دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروز حناچی، شهردار جدید تهران کیست و چه سابقه اجرایی در امور شهری دارد؟

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد