Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران آزمایش موشکی روز یکشنبه را تایید کرد

ایران آزمایش موشکی روز یکشنبه را تایید کرد
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه آزمایش موشکی روز یکشنبه گذشته را تایید کرد و گفت ین اقدام در ادامه برنامه افزایش توان دفاعی ایران بوده و هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.

به گزارش ایسنا، حسین دهقان که در جلسه هیات وزیران شرکت کرده بود، در حاشیه این نشست و در جمع خبرنگاران گفت: «این تست در ادامه برنامه های جاری ما بوده و قبلا نیز اعلام کرده ایم که برنامه هایی که در حوزه تولیدات اقلام دفاعی در راستای اهداف و منافع ملی برنامه ریزی کرده ایم را اجرا می کنیم و هیچ اراده ای نمی تواند تصمیم ما را تحت تاثیر قرار دهد.»

خبر آزمایش موشکی اخیر ایران که برای اولین بار روز دوشنبه و توسط منابع اطلاعاتی آمریکا اعلام شد، به سرعت واکنش های گسترده‌ای یافت و به درخواست ایالات متحده، شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌شنبه شب جلسه‌ای اضطراری به منظور بررسی این آزمایش برگزار کرد.

مقامات ایران تا روز چهارشنبه خبری در مورد این آزمایش منتشر نکردند و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز ابتدا در مورد انجام این آزمایش ابراز تردید کرد. با این حال محمد جواد ظریف روز سه‌شنبه گفت «دفاع از خود را به اجازه دیگران موکول نمی کنیم» و معاون وزیر خارجه روسیه نیز در واکنش به درخواست آمریکا مبنی بر تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت به خبرگزاری اینترفاکس گفت: ««آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه سازمان نیست، تشکیل جلسه شورای امنیت، وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.»

در واکنش به آزمایش موشکی جدید ایران روز سه‌شنبه و قبل از آغاز نشست شورای امنیت، اتحادیه اروپا از ایران خواست که با آزمایش موشکی بی اعتمادی را تعمیق نکند. ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه نیز که در دیداری رسمی در تهران بود ضمن ابراز نگرانی نسبت به این آزمایش موشکی، آن را مغایر با روح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست. بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز گزارش مربوط به آزمایش موشکی ایران را بسیار نگران کننده نامید.

در عین حال به گزارش خبرگزاری فارس، روز چهارشنبه بیش از ۲۲۰ نماینده مجلس ایران طی بیانیه‌ای بر افزایش توانمندی‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران تأکید و اعلام کردند تقویت بنیه دفاعی در چارچوب راهبرد بازدارندگی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای امنیت ملی این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد