Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نیروهای کشورهای غرب آفریقا به تدریج از گامبیا خارج می شوند

نیروهای کشورهای غرب آفریقا به تدریج از گامبیا خارج می شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نظامیان کشورهای غرب آفریقا که بدنبال عدم کناره گیری یحیی جامع، رئیس جمهوری پیشین گامبیا از قدرت و با هدف حمایت و تثبیت دولت جدید آداما بارو، برنده انتخابات، وارد این کشور شده اند به تدریج از گامبیا خا

آگهی

نظامیان کشورهای غرب آفریقا که بدنبال عدم کناره گیری یحیی جامع، رئیس جمهوری پیشین گامبیا از قدرت و با هدف حمایت و تثبیت دولت جدید آداما بارو، برنده انتخابات، وارد این کشور شده اند به تدریج از گامبیا خارج خواهند شد.

آدما بارو روز پنجشنبه از سنگال وارد «بانجول»، پایتخت شد تا به جای یحیی جامع اداره دولت و کشور گامبیا را در دست گیرد.

آقای جامع در انتخابات ریاست جمهوری گامبیا شکست خورده بود اما حاضر به واگذاری قدرت به آداما بارو نبود.

یکی از شهروندان گامبیا گفت:«امید زیادی به بارو بسته ایم. تمام آنچه یحیی جامع کرد کشتن مردم بود. سرمایه کشور را به باد داد و مذهب ما را لکه دار و همه چیز را ویران کرد. بارو را خوب می شناسیم. او قادر است تا کشور ار به خوبی اداره کند.»

یکی دیگر از شهروندان گامبیا که شغلی ندارد گفت: «همه خوشحالند. جامع یک بازنده بود و از کشور بیرون راندیمش. همه ما، پیر و جوان، دیروز رهبرمان را خوشامد گفتیم و گامبیا اکنون کشوری آزاد است. ۲۲ سال سختی را تحمل کردیم اما اکنون همه ما آزادیم و میدانیم که اقتصاد به زودی رشد خواهد کرد.»

رهبران کشورهای غرب آفریقا با چراغ سبز سازمان ملل متحد و با تعیین ضرب الاجل، یحیی جامع را تهدید کرده بودند که اگر از قدرت کناره گیری نکند به زور متوسل می شوند.

یحیی جامع که بدنبال کودتایی ۲۲ سال قدرت را در گامبیا در دست داشت سرانجام پنج روز پیش از قدرت کناره گیری و گامبیا را به مقصد کشور گینه استوایی ترک کرد.

دولت جدید گامبیا می گوید یحیی جامع در روزهای آخر و پیش از ترک گامبیا بیش از ۱۱ میلیون دلار از خزانه کشور به سرقت برده است.

گامبیا با یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت کشوری است مستقل که از سه طرف در داخل مرزهای کشور سنگال و از سمت غرب در کنار اقیانوس اطلس واقع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ ساخته شده از خون انسان به عنوان محل قربانیان آئین «وودو» تایید شد

چرا بوتسوانا آلمان را به فرستادن ۲۰ هزار فیل تهدید کرده است؟

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد