Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاربران ایرانی: فرمان ممنوعیت صدور روادید به آمریکا نژادپرستانه است

کاربران ایرانی: فرمان ممنوعیت صدور روادید به آمریکا نژادپرستانه است
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ در مقابل ایرانیان، رسانه های صبح پنج شنبه تهران تیتریک خود را به ممنوعیت موقت صدور ویزا برای ایرانیان به آمریکا اختصاص دادند.

آگهی

ترامپ در مقابل ایرانیان، رسانه های صبح پنج شنبه تهران تیتریک خود را به ممنوعیت موقت صدور ویزا برای ایرانیان به آمریکا اختصاص دادند. روزنامه شهروند می گوید بسیاری حتی هیلاری کلینتون و دیگر رقبای دونالد ترامپ باور نداشتند که سخنان تبلیغاتی ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری به واقعیت تبدیل شود.

ترانه علیدوستی بازیگر ایرانی و ستاره آخرین فیلم اصغر فرهادی فروشنده که کاندید اسکار نیز شده است در توییتی دستور دونالد ترامپ را نژادپرستانه می داند.

Trump's visa ban for Iranians is racist. Whether this will include a cultural event or not,I won't attend the #AcademyAwards 2017 in protest pic.twitter.com/CW3EF6mupo

— Taraneh Alidoosti (@t_alidoosti) 26 janvier 2017

به گفته این روزنامه، کارشناسان راه حل های افراطی نامزد جمهوریخواهان در رابطه با ممنوعیت های ورود شهروندان برخی از کشورهای مسلمان به آمریکا را شعارهای انتخاباتی می دانستند اما حالا این شعارها در حال اجرایی شدن است، از جمله عدم صدور ویزا برای ایرانیان دستکم در یک ماه آینده. حال بسیاری از ایرانیان اقدام ترامپ را نژادپرستانه و ملی گرایانه توصیف می کنند و اعتقاد دارند این فرمانها کاملا به صورت تبعیض آمیز در بین کشورهای مسلمان صادر می شود. با این حال «جیمز کارافانو»، مشاور ارشد امنیت ملی تیم انتقالی ترامپ، محدودیت صدور ویزا را برنامه ای «از روی احتیاط» می خواند و در گفتگو با بی بی سی می گوید این اقدام ارتباطی با ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا ندارد و تنها تدبیری در جهت مبارزه با تروریسم است.

اما تارنمای تابناک در پاسخ به اتهام تروریسم، ادعا کرده که نام هیچ نهاد و یا فرد ایرانی در لیست سیاه تروریستی اداره «ضد تروریسم وزارت خارجه آمریکا در دوهه اخیر وجود ندارد و این موضوع تنها نشان می دهد که تصمیم های دولت جدید ایالات متحده تبعیض آمیز و نژادپرستانه است. »

در همین ارتباط شورای ملی ایرانیان آمریکا، نایاک، نامه ای به دونالد ترامپ نوشته است و اعلام کرده «ما با هدف ایمن تر کردن آمریکا موافقیم، اما ممنوعیت جمعی براساس ملیت، کمکی به تحقق این هدف نمی کند. حتی اگر این رویکرد درست باشد، قابل توجه است که این فهرست شامل عربستان سعودی نمی شود و تاثیری در جلوگیری از حوادثی نظیر ۱۱سپتامبر یا سایر حملات تروریستی توسط جهادی های رادیکال وهابی در آمریکا ندارد، اما این اقدام شامل ایران می شود؛ کشوری که هیچ یک از شهروندان آن مرتکب عمل تروریستی در آمریکا نشده اند.»

در برخی از توییتها نیز کاربران در اعتراض به این تصمیم دونالد ترامپ آنرا غیرمنطقی خوانده و نوشته اند چگونه است که پانزده تن از تروریستهای یازدهم سپتامبر سعودی هستند و همچنان از تحریم شهروندان این کشور خبری نیست اما شهروندان یک کشوری که در هیچ کدام از حملات تروریستی دو دهه اخیر شرکت نداشته اند در کنار تروریستهای دیگر قرار می گیرند؟ شورای ملی ایرانیان در آمریکا در بخش دیگری از نامه به ترامپ این دستور را «عملی کردن شرم آورترین و تبعیض آمیزترین قول های دوران مبارزات انتخاباتی» دانست. دونالد ترامپ خواستار منع ورود مسلمانان به آمریکا شد و اکنون درحال برداشتن نخستین گام ها برای اجرای آن است.» در این بیانیه که به زبان انگلیسی منتشر شده همچنین آمده است: «به نظر می رسد دونالد ترامپ قصد دور انداختن آمریکا را دارد و ما را در مسیری لغزنده به سوی آینده ای تاریک قرار می دهد.»

ممنوعیت ویزای یکماهه، بسیاری از ایرانیان مقیم آمریکا را نیز نگران کرده است. بیش از پانصد هزار ایرانی در آمریکا زندگی می کنند و بسیاری از آنها نزدیکان درجه اول مقیم در ایران دارند و حال با دستور ترامپ شانس دیدارها از ایرانیان مقیم آمریکا گرفته می شود. یکی از آنها مهدی سحرخیز پسر عیسی سحر خیز روزنامه نگار و فعال سیاسی است. او در توییت خود نوشته است.

مهدی سحرخیز
‏@onlymehdi

خب به سلامتی من ممنوع الورود به ایرانم و خانواده ام ممنوع الورود به امریکا و پدرم ممنوع الخروج از ایران، افرین بر انسانیت.

خب به سلامتی من ممنوع الورد به ایرانم و خانوادم ممنوع الورد به امریکا و پدرم ممنوع الخروج از ایران

افرین بر انسانیست

— Mehdi Saharkhiz (@onlymehdi) 25 janvier 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه نایاک به دولت بایدن؛ علیرضا قربانی را به دلیل «خدمت سربازی در سپاه» به آمریکا راه ندادند

چرا انگلیسی زبان رسمی آمریکا نیست؟

اعتصاب بازیگران سریال برکینگ بد؛ «نتفلیکس یک سنت هم به ما نداده است»