Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر امور خارجه کویت ایران را به گفتگوی جدی با همسایگان دعوت کرد

وزیر امور خارجه کویت ایران را به گفتگوی جدی با همسایگان دعوت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شیخ صباح الخالد الصباح، معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت، روز چهارشنبه در تهران با حسن روحانی و محمدجواد ظریف دیدار و گفتگو کرد.

آقای صباح خالد الصباح، حامل پیامی از صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت برای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران است. در حالی که محتوای این پیام فاش نشده است، بسیاری از ناظران این سفر دیپلماتیک را امری نادر در روابط میان ایران و همسایگان عرب، توصیف کرده اند. خبرگزاری رویترز گزارش کرده که فرستاده دولت کویت، ایران را به گفتگوی جدی با همسایگان عرب دعوت کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، دو طرف بر ضرورت همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم، تامین ثبات و آرامش در منطقه و حل اختلاف‌ها تاکید کرده اند. حسن روحانی در دیدار خود با معاون نخست وزیر کویت با یادآوری جنگ ایران و عراق گفته است که کشورش با وجود «مورد تجاوز قرار گرفتن از سوی دشمنان، هیچگاه به هیچ کشوری تجاوز نکرده است.» کویت در زمان جنگ هشت‌ ساله، یکی از شرکای اصلی اقتصادی، استراتژیک و لجستیک عراق بود.

Kuwait minister calls for dialogue between Iran, Gulf states in rare visit to Tehran https://t.co/Nra7FXKlk1

— Reuters Iran (@ReutersIran) January 25, 2017

روابط ایران و کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های گذشته و به ویژه پس از تحولات موسوم به بهار عربی به شدت تیره شد. کشورهای عرب منطقه ایران را به مداخله در امور داخلی خود و تقویت جنگ مذهبی متهم می‌کنند. ایران در یک دهه اخیر به ویژه با عربستان در بحران‌های سوریه و یمن و به مقیاس کوچکتر عراق درگیر بوده است. در ماه‌های گذشته، تلاش شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی برای کاستن از نقش ایران در معادلات منطقه‌ای دوچندان شده است. با این حال شتاب گرفتن سیرتحولات در خاورمیانه از جمله نزدیکی ترکیه به روسیه، کاسته شدن از نقش کشورهای عرب منطقه در بحران سوریه، فرسایشی شدن جنگ یمن و عدم اطمینان از رویکرد دونالد ترامپ به خاورمیانه، احتمال آغاز گفتگوها میان ایران و رقبای منطقه‌ای را افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد

تشکر فرانسه از عمان پس از آزادی لوئی آرنو؛ دست‌کم۳ شهروند دیگر فرانسه همچنان در ایران زندانی‌ هستند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است