کودکان موصل به مدرسه بازمی گردند

کودکان موصل به مدرسه بازمی گردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی بازپسگیری بخشهای شرقی شهر موصل از نیروهای داعش، مردم این شهر آرام آرام به وضعیت عادی زندگی خود بازمی گردند.

در پی بازپسگیری بخشهای شرقی شهر موصل از نیروهای داعش، مردم این شهر آرام آرام به وضعیت عادی زندگی خود بازمی گردند. بیش از ۳۰ مدرسه در شمال موصل بازگشایی شده اند و حدود ۱۶ هزار دانش آموز به کلاسهای درس بازگشته اند.

آگهی

در طول دو سال و نیم گذشته که بخشهای عمده ای از شهر موصل در اختیار نیروهای داعش بود بسیاری از کودکان به همراه والدین خود شهر را ترک کردند یا ترک تحصیل کرده اند.

دختری که در مدارس تحت مدیریت نیروهای داعش تحصیل می کرد می گوید: «مثلا در کلاس درس به ما یاد می دادند که یک گلوله به اضافه یک گلوله چند گلوله می شود. یا مثلا دو بمب به اضافه دو بمب چند بمب می شود. برنامه درسی ما خیلی متفاوت بود.»

عملیات بازپسگیری شهر موصل حدود سه ماه قبل آغاز شد و پس از چند هفته که با کندی پیش می رفت در هفته های اخیر با پیشرفت قابل ملاحظه ای همراه بود.

شبه نظامیان شیعه و پیشمرگه های کرد در این عملیات به نیروهای ارتش عراق کمک می کردند. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هم با بمباران مواضع داعش از آسمان، از نیروی زمینی عراق حمایت می کردند.

تخمین زده می شود که حدود ۳۰ هزار نیروی عراقی به همراه نیروهای ائتلاف در نبرد موصل مشارکت داشته باشند.

با وجود این که نیروهای ارتش عراق توانسته اند بخشهای عمده ای از شرق موصل را پس بگیرند، نیروهای گروه موسوم به «دولت اسلامی» هنوز کنترل مناطقی از غرب شهر را در اختیار خود دارند.

شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق است و گروه داعش حدود دو سال و نیم قبل کنترل این شهر را به دست گرفت. داعش، شهر موصل را پایتخت خلافت خودخوانده خود اعلام کرد. به همین دلیل نبرد برای کنترل این شهر برای دو طرف اهمیت زیادی دارد.

دولت عراق می گوید نیروهای داعش مسیرهای دسترسی به شهر را بسته اند و همین مساله ساکنان موصل را دچار مشکلات جدی برای تهیه مایحتاج زندگی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طوفان شن موصل عراق را در بر گرفت

حمله به اهداف غیرنظامی در روسیه و اوکراین؛ مسکو: کی‌یف دانشگاه دونتسک را گلوله‌باران کرد

مرد مهاجمی که به یک زن هفتاد ساله و نوه‌اش حمله کرده بود به بیمارستان روانی منتقل شد