دستور دولت برای تغییر قوانین رومانی اعتراض هزاران نفر را برانگیخت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دستور دولت برای تغییر قوانین رومانی اعتراض هزاران نفر را برانگیخت

دهها هزار نفر از مردم رومانی روز یکشنبه در سراسر کشور بر علیه دو طرح ارائه شده از سوی دولت سوسیال دموکرات این کشور مبنی بر تغییر برخی از قوانین جزایی تظاهرات کردند.

مخالفان می گویند تغییر این قوانین به منع تعقیب قضایی و آزادی پیش از موعد سیاستمدارانی که به خاطر فساد مالی در زندان هستند منجر می شود. دولت رومانی این دو طرح را بدون ارائه به پارلمان تصویب کرده است.

کلائوس یوهانیس، رئیس جمهوری این کشور که در راهپیمایی در بخارست در اعتراض به این اقدام دولت شرکت کرده بود، در این باره گفت: «این کار اصلا قابل قبول نیست. این اقدام دولت به معنای آن است که صدها نفر از سیاستمداران فاسد از تحمل بار رفتار و اقدامات خود آزاد خواهند بود. رومانیایی ها از این اقدام دولت متحد، خشمگین هستند.»

بسیاری از اعضای حزب سوسیال دموکرات رومانی بتازگی قدرت را در این کشور در اختیار گرفته است، با محکومیت هایی به دلیل اختلاس یا تقلب انتخاباتی روبرو هستند که از آنجمله می توان به لیویو دارنیا، رهبر این حزب اشاره کرد که به دو سال زندان محکوم شده است.

با این دستورات صادره از سوی دولت رومانی، نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از سیاستمداران و اعضای احزاب از مجازات زندان رهایی می یابند. علاوه بر رئیس جمهوری، دادستان کل رومانی و رئیس دیوان عالی این کشور نیز همراه با دست کم ۱۵۰۰۰ نفر از معترضان، مخالفت خود را با این تصمیم دولت اعلام کرده اند.

کمیسیون اروپا که از نزدیک اصلاحات و تغییرات قانون اساسی در رومانی را دنبال می کند، در سال ۲۰۱۵ با اشاره به تلاش دولت وقت این کشور برای تصوب لوایحی که منظور تبرئۀ سیاستمداران فاسد ارائه شود، هشدار داده بود.