Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

محکومیت قطعی نازنین زاغری و وضعیت پرونده های احمدی‌نژاد و مهدی هاشمی

محکومیت قطعی نازنین زاغری و وضعیت پرونده های احمدی‌نژاد و مهدی هاشمی
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز یکشنبه سوم بهمن ماه در یک نشست خبری درباره پرونده محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران، حکم اعدام بابک زنجانی، محکومیت نازنین زاغری و همچنین مرخصی مهدی هاشمی اظهارنظر کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران آقای اژه‌ای درباره پرونده احمدی‌نژاد در قوه قضائیه گفت: «در مورد پرونده آقای احمدی‌نژاد باید بگویم که این پرونده مربوط به دیوان محاسبات کشور است و مربوط به قوه قضائیه نمی‌شود.» آقای اژه‌ای به این پرسش که آیا احمدی‌نژاد تاکنون در دادگاه حاضر شده یا نه؟ پاسخی نداد.


محمود احمدی‌نژاد در کنار محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران

براساس گزارش ایلنا از سال ۱۳۹۲ پرونده‌ای برای محمود احمدی‌نژاد به دلیل تخلفات در دوران ریاست جمهوری‌اش تشکیل شده است. طبق اعلان دیوان محاسبات مبلغ ۴۸ هزار میلیارد میزان تخلفات دولت قبل است که حدود ۱۲ هزار میلیارد آن مربوط به شخص رییس جمهور سابق است.

مرخصی مهدی هاشمی تمام شد

سخنگوی قوه قضائیه ایران در پاسخ به سئوالی درباره مرخصی مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: «مرخصی آقای هاشمی امروز تمام شده است و باید به زندان برمی‌گشت و اینکه آیا به زندان برگشته است یا خیر را خبر ندارم. در مورد قبول اعاده دادرسی ایشان در دیوان عالی کشور هم تا آخر هفته گذشته رای‌ صادر نشده است.»


مهدی هاشمی درکنار خواهرش

مهدی هاشمی که دوران ۱۰ سال حبس خود را در زندان اوین می‌گذراند، روز ۱۹ دی ماه و با درگذشت پدرش به مرخصی آمد. هفته ‌گذشته وکیل وی اعلام کرد که آقای مهدی هاشمی قصد دارد برای پرونده‌اش اعاده دادرسی کند.

حکم پنج سال زندان نازنین زاغری قطعی شد

سخنگوی قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت دادگاه تجدید نظر حکم پنج سال زندان نازنین زاغری رتلکیف را تائید کرده و محکومیت وی قطعی است.


نازنین زاغری

ابوالقاسم صلواتی قاضی دادگاه انقلاب شهریور ماه امسال نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی را به پنج سال زندان محکوم کرده بود. پس از آن خانم زاغری به حکم صادر شده اعتراض کرد. اتهامات خانم زاغری هنوز رسما اعلام نشده است.

نازنین زاغری، کارمند بنیاد توماس رویترز از سوم آوریل (پانزدهم فروردین ۱۳۹۵) هنگام خروج از ایران به همراه گابریلا فرزند ۲۲ ماهه خود در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. سپاه پاسداران استان کرمان دو ماه پس از این بازداشت اعلام کرد که نازنین زاغری به اتهام «مشارکت در پروژه های براندازی» دستگیر و به کرمان منتقل شده است. پاسپورت بریتانیایی گابریلا دختر خانم زاغری که متولد بریتانیاست نیز ضبط شده و او نمی‌تواند از ایران خارج شود و والدین خانم زاغری از او نگهداری می‌کنند.

ریچارد رتلکیف، همسر خانم زاغری می‌گوید که هدف ایران از نگه داشتن همسرش در زندان، گرفتن صدها میلیون دلار پولی است که با حکم دادگاه لاهه٬ وزارت دفاع بریتانیا باید به تهران پرداخت می‌کرد.

حکم اعدام بابک زنجانی به وی ابلاغ شد

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود از ابلاغ حکم بابک زنجانی به وی خبر داد و گفت: «دو نفر از کسانی که محکوم به اعدام شده بودند حکم‌شان نقض شد که باید پرونده شان به شعبه هم عرض می‌رفت و حکم خود بابک زنجانی که صادر شده بود باید به او ابلاغ می‌شد که هر دوی این کارها اتفاق افتاد.»


بابک زنجانی

سخنگوی قوه قضائیه ایران افزود که تحقیقات مجدد از دو متهم دیگر پرونده آغاز شده و اگر لازم باشد از خود بابک زنجانی هم دوباره بازجویی خواهد شد. دو متهم دیگر پرونده «فساد نفتی»، مهدی شمس و حمید فلاح هروی هستند.

آگهی

دیوان عالی کشور آذر ماه سال جاری حکم اعدام بابک زنجانی، میلیاردر ایرانی را تائید کرد. آقای زنجانی و دو متهم دیگر این پرونده به اعدام، رد بدهی به شرکت ملی نفت ایران و جزای نقدی محکوم شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد