وزیر خارجه بحرین خبر داد: تاسیس کمیته دائم ضد ایران در اتحادیه عرب

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
وزیر خارجه بحرین خبر داد: تاسیس کمیته دائم ضد ایران در اتحادیه عرب

وزیر امور خارجه بحرین از تاسیس کمیته‌ای دائمی علیه «دخالت‌های ایران در منطقه» در اتحادیه عرب خبر داد و گفت که نام این کمیته «مداخله ایران در کشورهای عربی» است.

به گزارش روزنامه «الاهرام» خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین روز شنبه دوم بهمن ماه در این باره گفت: «کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با تهدیدات زیادی از جمله تهدیدات امنیتی از جانب مرزهای یمن و عراق مواجه هستند و جمهوری اسلامی تهدیدی برای این کشورهاست.»

شورای همکاری خلیج فارس متشکل از شش کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عمان و کویت است.


وزیر خارجه بحرین افزود که برای مقابله با این تهدیدات، شورای همکاری خلیج فارس اقدام به تشکیل کمیته‌ای دائمی علیه «دخالت‌های» ایران کرده است. وی همچنین گفت که اعضای کمیته دائمی «مداخله ایران در کشورهای عربی»، کشورهای بحرین، مصر، امارات و عربستان هستند.

این برای نخستین بار است که شورای همکاری خلیج فارس کمیته‌ای دائمی را علیه فعالیت‌های ایران در منطقه خاورمیانه تاسیس کرده است.

وزیر خارجه بحرین همچنین از ایران خواست که به «دخالت‌های آشکار» خود در امور داخلی بحرین پایان دهد. وی گفت اگر تهران این دخالت‌ها را متوقف نکند باهمکاری اتحادیه عرب و نیز «کشورهای دوست و جامعه جهانی» سازوکاری را برای مقابله با ایران تدوین خواهیم کرد.


در سال‌های اخیر روابط ایران و برخی کشورهای عضو اتحادیه عرب از جمله عربستان و بحرین بر سر مسائل منطقه‌ای متشنج بوده است. ایران و عربستان مشخصا در ناآرامی‌های سوریه، یمن و بحرین درگیر هستند و هر یک طرف مقابل را به دخالت در امور این کشورها متهم می‌کند. روابط دو کشور نیز در سال گذشته به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد قطع شد.

از سوی دیگر بحرین هم که در چهار سال گذشته با ناآرامی گسترده‌ای روبرو بوده است همواره جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کند که در امور داخلی این کشور دخالت می‌کند. بحرین می‌گوید که ایران شیعیان این کشور را علیه حاکمان تحریک می‌کند اما تهران همواره این اتهام را رد کرده است.