Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جواد ظریف در داووس: درهای ایران در زمینه روابط اقتصادی با آمریکا باز است

جواد ظریف در داووس: درهای ایران در زمینه روابط اقتصادی با آمریکا باز است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که در چهل و هفتمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس شرکت کرده است، روز چهارشنبه در این مجمع در مورد مسائل مختلف ایران و منطقه سخنرانی کرد.

وزیر خارجه که به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، سخنانش بیشتر در قالب پاسخ به پرسش‌ها ارائه شد، در مورد ارزیابی از نشست آستانه در اوائل بهمن ماه که هیئت های نمایندگی کشورهای درگیر در بحران سوریه در آن گرد خواهند آمد، گفت که نباید نتیجه مذاکرات را پیش‌بینی و بر اساس آن قضاوت کرد و افزود: «حل بحران سوریه هیچ راه‌حل نظامی ندارد؛ بلکه بایستی به راه‌حلی برسیم که در آن مردم سوریه بتوانند با یکدیگر گفت‌وگو کنند.»

آقای ظریف به نقش سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه تاکید کرد اما در عین حال افزود که نشست آستانه مغایر و جایگزین تلاش سایر نهادهای بین‌المللی در حل بحران سوریه نیست.

وزیر خارجه ایران در مورد آینده روابط ایران و عربستان سعودی گفت: «من دلیلی نمی‌بینم که ایران و عربستان رابطه‌ای خصمانه با یکدیگر داشته باشند. ما می‌توانیم در زمینهٔ های مختلف بین‌المللی از جمله حل بحران سوریه، یمن و بحرین باهم همکاری کنیم.» او به نمونه همکاری دو کشور در گذشته در حل بحران ریاست جمهوری لبنان اشاره کرد و در مورد ادعای عربستان مبنی بر حمایت ایران از تروریسم اضافه کرد: «عربستان بایستی واقعیت‌های منطقه را درک کند و متوجه باشد که دامن زدن به اختلافات منطقه‌ای اوضاع را وخیم‌تر می‌کند.»

محمد جواد ظریف درمورد آینده توافق برجام و چشم انداز سیاست آمریکا در دوران ترامپ گفت که دولت اوباما، از نظر ما، در اجرای بخش مربوط به خودش در توافق خیلی پیشقدم نبوده است. بنابراین ما باید منتظر باشیم و ببینیم که ترامپ در دوره ریاست جمهوری چه کار خواهد کرد.

با اینحال آقای ظریف ضمن اینکه چین، روسیه و هند را شرکای مهم ایران خواند در مورد روابط اقتصادی با آمریکا گفت: «درحالیکه با آمریکا اختلافات سیاسی داریم، اما درهای ایران حتی در زمینه روابط اقتصادی با آمریکا هم باز است. ما در زمینه اقتصادی بسته عمل نمی‌کنیم، همانگونه که با بوئینگ توافق امضا کردیم. دو توافقنامه‌ مهمی که ایران اخیرا با بوئینگ و ایرباس امضا کرد نشان می‌دهد که ما در رویکرد خوب به جامعه جهانی ذهن بازی داریم.»

وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست داووس با برخی مقامات حاضر در نشست از جمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در مورد اجرای توافق برجام و بحران سوریه گفتگو کرد.

چهل و هفتمین نشست مجمع جهانی اقتصاد که از روز سه‌شنبه ۱۷ ژانویه (۲۸ دیماه) آغاز شده به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند

کشف هفته‌ای ۱۸ جسد مجهول‌الهویه در تهران؛ کمتر از ۱۰ درصد تابعیت خارجی دارند