چلسی منینگ مورد عفو اوباما قرار گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چلسی منینگ مورد عفو اوباما قرار گرفت

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، چلسی منینگ، سرباز ارتش این کشور را که به سایت افشاگر ویکی لیکس اسناد محرمانه داده بود، عفو کرد.

این سرباز که پس از تغییر جنسیت، نام خود را از برادلی به چلسی تغییر داده است در سال ۲۰۱۳ به جرم انتقال بیش از ۷۰۰ هزار سند محرمانۀ دولتی به ویکی لیکس ۳۵ زندان محکوم شده بود. وی دو بار در زندان دست به خودکشی ناموفق زده و یکبار نیز در اعتراض به محکومیت خود اعتصاب غذا کرده بود.

بنا به گفتۀ کاخ سفید، چلسی منینگ روز هفدهم ماه مه آینده آزاد خواهد شد.

دستور عفو این سرباز سابق ارتش آمریکا که به اسناد محرمانۀ وزارت دفاع بعنوان تحلیلگر نظامی دسترسی داشت به فاصلۀ تنها سه روز از سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ بعنوان رئیس جمهوری جدید این کشور صادر می شود.

ادوارد اسنودن، یکی از کارکنان سابق سازمان امنیت ملی آمریکا که وی نیز اسناد محرمانه ای را در اختیار ویکی لیکس گذاشته است، در یک پیام توییتری، عفو و آزادی قریب الوقوع چلسی منینگ را تبریک گفته و سایت ویکی لیکس نیز با قرار دادن پیامی به روی این سایت از عفو چلسی منینگ ابراز خوشحالی کرده است.

باراک اوباما علاوه بر خانم منینگ، ۶۳ زندانی دیگر را نیز عفو کرده و مدت محکومیت ۲۰۹ زندانی دیگر را نیز تخفیف داده است. به این ترتیب شمار کسانی که در طول هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما عفو شده اند، به ۲۱۲ نفر می رسد. وی همچنین طی این دو دوره ریاست جمهوری، مدت محکومیت ۱۳۸۵ نفر را کاهش داده است.