Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ابتکار: در رفع آلودگی‌ها عقبیم؛ دو میلیون پلاک آلوده در شهر تهران داریم

ابتکار: در رفع آلودگی‌ها عقبیم؛ دو میلیون پلاک آلوده در شهر تهران داریم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می گوید ایران منابع انرژی را به دلیل عدم مدیریت از ساختمان‌های مسکونی تا نیروگاه‌ها به هدر می‌دهد و در حال حاضر با وجود مشعل‌ها و موتورخانه‌ها در منازل امروزه در شهر تهران دو میلیون پلاک آلوده وجود دارد.

خانم ابتکار که روز سه شنبه ۲۸ دیماه در کنفرانس “تکنولوژی‌های سبز برای آینده پایدار” سخن می‌گفت، در مورد آلودگی هوا، ایران را با کشور چین مقایسه کرد و افزود در چین ۵۰۰ میلیون نفر در معرض آلودگی‌های شدید هوا قرار دارند، اما خوشبختانه تهران هیچ‌گاه به این میزان از آلودگی نرسیده است، به گونه‌ای که در بدترین شرایط شاخص آلودگی تهران ۱۶۰ PPM بوده است.

یکی از منابع اصلی تولید آلودگی هوا در تهران موتورسیکلت‌های کاربراتوری است که بنا به اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست هر موتورسیکلت ۵ برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می‌کند. سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی این سازمان روز ۲۶ دیماه اعلام کرد: «طبق آخرین آمار ۱۱ میلیون موتورسیکلت در کشور تردد دارند که حدود ۳.۵ میلیون آن در تهران است. با توجه به اینکه میزان تولید آلودگی هوا توسط هر موتورسیکلت تقریبا ۵ برابر یک خودرو است، می توان گفت موتورسیکلت ها معادل حدود ۵۵ میلیون دستگاه خودرو آلودگی تولید می کنند و این در حالی است که در کشور ۱۸ میلیون خودرو وجود دارد.»

خودروهای فرسوده از دیگر منابع مهم تولید آلودگی است که هنوز اقدام موثری در این زمینه صورت نگرفته و قرار است مجلس شورا به پیشنهاد سازمان محیط زیست قانونی تصویب کند که به موجب آن مدت معاینه فنی خودروها برای خودروهای عمومی از پنج سال به یک سال و برای خودروهای شخصی از پنج سال به دو سال کاهش یابد. بنا به آمار سازمان حفاظت از محیط زیست، تا کنون ۱۲ هزار و پانصد تاکسی فرسوده در تهران جایگزین شده اند اما ۲۵۰۰ تاکسی فرسوده هنوز باقی است.

معصومه ابتکار در کنفرانس تکنولوژی‌های سبز برای آینده پایدار همچنین به ضرورت بازیافت پسماند ها اشاره کرد و از جمله گفت که در آینده نزدیک ۱۰ میلیون موبایل پسماند خواهیم داشت که با استفاده از فناوری‌های سبز باید اقدام به بازیافت این پسماندها کنیم. او گفت ایران کشوری است که توسعه صنعتی و انرژی برای آن یک مزیت اقتصادی محسوب می‌شود از این‌رو نمی‌توان از توسعه صنعتی چشم‌پوشی کرد؛ لذا باید در ایده‌پردازی‌های خود محیط زیست را نیز بخشی از برنامه‌ریزی‌ها قلمداد کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد