Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آنچه درباره مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باید دانست

آنچه درباره مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باید دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به دنبال یکی از پرحاشیه ترین کارزارهای انتخاباتی، ایالات متحده آمریکا شاهد انتقال قدرتی چالش برانگیز در دوران معاصر است.

آگهی

به دنبال یکی از پرحاشیه ترین کارزارهای انتخاباتی، ایالات متحده آمریکا شاهد انتقال قدرتی چالش برانگیز در دوران معاصر است. دونالد ترامپ روز جمعه، بیستم ژانویه بعنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری این کشور سوگند خواهد خورد.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا ساعت ۱۳:۳۰ به وقت اروپای مرکزی آغاز می شود و پخش زنده آن را می توانید از طریق یورونیوز دنبال کنید.

این مراسم از زمان توماس جفرسون، سومین رئیس جمهوری آمریکا، در آغاز هر دوره چهارساله ریاست جمهوری در واشنگتن دی سی برگزار می شود. نخستین بار این مراسم در سال ۱۸۰۱، زمانی که جورج واشنگتن به ریاست جمهوری رسید در تالار فدرال نیویورک واقع در خیابان وال استریت برگزار شد.

دو بار هم این مراسم به علت سردی هوا در داخل ساختمان کنگره آمریکا برگزار شد: نخستین آن در سال ۱۹۰۹ بود که ویلیام هوارد تافت به ریاست جمهوری رسید و دومین بار در سال ۱۹۸۵، مراسم تحلیف ریاست جمهوری رونالد ریگان در آن برگزار شد.


ویلیام هوارد تافت و تئودور روزولت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری تافت در واشنگتن دی سی

مهمترین رویداد این مراسم ادای سوگند است که در میانه روز صورت می گیرد؛ مناسکی که با گذران آن سکان هدایت کشور در دستان رئیس جمهوری منتخب قرار می گیرد.

تقریبا ۱۵ دقیقه قبل از آن، معاون رئیس جمهوری آینده سوگند یاد می کند. به این دلیل که چنانچه در جریان این مراسم رئیس جمهوری فوت کند معاونش بتواند جانشین او شود و مسئولیت های وی را برعهده بگیرد.

طی سالها، این مراسم از شکل ساده و مختصر به مراسمی پرتشریفات تبدیل شده که یک روز کامل طول می کشد. برگزاری رژه و ایراد سخنرانی از جمله مواردی هستند که به این مراسم اضافه شده است.


رئیس جمهور باراک اوباما و میشل اوباما بانوی اول آمریکا در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۹

بطور سنتی رئیس جمهوری منتخب صبح هنگام به کاخ سفید می رسد و با سلف خود چای صرف می کند و به همراه او برای شرکت در مراسم تحلیف راهی کنگره می شود. تنها سه رئیس جمهور از همراهی رئیس جمهوری منتخب امتناع ورزیدند؛ جان آدامز در سال ۱۸۰۱، جان کینسی آدامز در سال ۱۸۲۵ و آندریو جانسون در سال ۱۸۶۹.

در مراسم تحلیف، رئیس جمهوری منتخب به هنگام ادای سوگند این عبارت را بر زبان جاری می سازد: «من رسما سوگند یاد می کنم که با وفاداری مسئولیت های ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا را برعهده بگیرم، و با تمام توان از قانون اساسی ایالات متحده آمریکا دفاع و محفاظت کنم.»


رئیس جمهوری تئودرو روزولت و قاضی فولر در مراسم تحلیف

روسای جمهوری معمولا با گذاشتن دست چپ بر روی انجلیل سوگند می خورند. فرانکلین پیرس و جان کینسی آدامز به کتاب قانون اساسی سوگند خوردند. لیندون جانسون هم به کتاب دعای کاتولیک ها (که در هواپیمایی در دالاس یافته بود) سوگند یاد کرد. تئودرو روزولت در مراسم تحلیف خود هیچ کتابی برای ادای سوگند نداشت. آیزنهاور، جورج بوش و باراک اوباما در مراسم تحلیف بیش از یک انجلیل به همراه داشتند.

Videos: one ceremony, many different styles

Franklin Delano Roosvelt’s first inauguration, 1933

John F. Kennedy, 1961

Gerald Ford, 1974

Ronald Reagan, 1981

Bill Clinton, 1993

آگهی

George W. Bush, 2001

Barack Obama, 2009

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد

ترامپ انتخاب نیکی هیلی را به عنوان نامزد معاون رئيس جمهور رد کرد

فضای سیاسی دو قطبی در آمریکا؛ افسر مدافع کنگره و مهاجم به آن هر دو نامزد انتخابات شدند