برگزاری انتخابات زودهنگام در ایرلند شمالی

برگزاری انتخابات زودهنگام در ایرلند شمالی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی شکست ائتلاف حاکم در ایرلند شمالی، این کشور خود را برای برگزاری انتخاباتی زودهنگام در دوم مارس آماده می کند.

آگهی

در پی شکست ائتلاف حاکم در ایرلند شمالی، این کشور خود را برای برگزاری انتخاباتی زودهنگام در دوم مارس آماده می کند.

بحران سیاسی پس از آن آغاز شد که با استعفای مارتین مک گینس، معاون وزیر اول ایرلند شمالی، شین فن از معرفی فرد جدیدی برای این پست خوددداری کرد.

آقای مک گینس علت استعفای خود را سوء مدیریت حزب شریک یعنی «اتحادگرای دموکراتیک» در دولت ائتلافی اعلام کرده است.

ملی گرایان کاتولیک شین فن یک هفته برای معرفی فردی جدید برای این پست فرصت داشتند اما کونور مورفی، نماینده شین فن روز دوشنبه گفت: «تا زمانیکه ما از احترام و موقعیت برابری برخوردار نشویم و به فسادی که غالب شده پایان داده نشود، هیچ بازگشتی به توافق صلح ۱۹۹۸ وجود نخواهد داشت. تا زمانیکه تغییرات اساسی در حزب اتحادگرای دموکراتیک و شیوه تقسیم قدرت بوجود نیاید، هیچ بازگشتی وجود نخواهد داشت.»

اما حزب اتحادگرای دموکراتیک (پروتستان) مخالف برگزاری انتخابات زودهنگام است و معتقد است این سرسختی شین فن، منجر به ضعف کشور می شود.

آرلن فاستر، وزیر اول دولت ایرلند شمالی از این حزب می گوید: «ایرلند شمالی نیازی به انتخابات ندارد و خواست مردمش نیز چنین چیزی نیست. با آغاز اجرای ماده ۵۰ برای ترک اتحادیه اروپا، با روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید در ایالات متحده آمریکا و با بی ثباتی موجود در اقتصاد جهانی، اکنون بیش از هر زمانی ایرلند شمالی به دولتی با ثبات نیاز دارد.»

تنش میان دو حزب در سال ۲۰۱۵ میلادی و با اجرای پروژه ای در موضوع کمک به شرکتها برای توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر آغاز شد و بتدریج افزایش یافت. شین فن می گوید این برنامه فرصتی برای حزب مخالف، برای صدها میلیون پوند سوء استفاده بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج نظر سنجی‌های انتخابات هلند از پیروزی حزب مهاجرستیز و اسلام‌ستیز «برای آزادی» حکایت دارد

با زنان پر نفوذ و نزدیک به رئیس جمهور منتخب آرژانتین آشنا شوید

هر آنچه که باید در باره انتخابات پارلمانی هلند بدانیم