آغاز کنفرانس ژنو با حضور وزرای خارجه ترکیه، بریتانیا و یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز کنفرانس ژنو با حضور وزرای خارجه ترکیه، بریتانیا و یونان

کنفرانس ژنو درباره قبرس با حضور وزرای خارجه سه کشور ترکیه، بریتانیا و یونان و با هدف دستیابی به راه حلی نهایی برای پایان اختلاف ها آغاز شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز هدایت این نشست را به عهده خواهند داشت.

همزمان منابع ترک اخبار مربوط به حضور بن علی ییلدرم، نخست وزیر ترکیه در این نشست را تکذیب کرده اند.

ترکیه همچنان حدود ۳۰ هزار نیروی نظامی در بخش شمالی قبرس دارد که خروج این نیروها یکی از موضوع های مورد اختلاف در این نشست بوده است. برخلاف خواست طرف یونانی که خواستار خروج کامل این نیروها است طرف ترک نشین قبرس اعلام کرده که تعدادی از آنها باید در منطقه باقی بمانند.

ترسیم نقشه مرزها و ارایه نقشه های پیشنهادی دو طرف ترک نشین و بخش یونانی نشین قبرس، مسائل امنیتی و نظامی و نحوه اداره این دو بخش از دیگر موضوعات مذاکراتی بوده که طی سه روز گذشته میان رهبران دو طرف انجام گرفت.

سرتاچ آکتان، خبرنگار یورونیوز از ژنو می گوید: «مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه و رئیس بخش ترک نشین قبرس شب گذشته در هتل محل اقامتشان با یکدیگر مذاکراتی طولانی داشتند. طرف ترک خواهان ادامه فعالیت قانونی نیروهای نظامی حتی پس از دستیابی به توافق و در صورت کاهش تعداد آنها است اما طرف یونانی با آن مخالف است.»