میراث در خطر اوباما

میراث در خطر اوباما
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باراک اوباما تلاش دارد تا آخرین روزهای حضورش در مسند ریاست جمهوری از میراث سیاسی خود دفاع کند.

آگهی

هشت سال ساکن کاخ سفید بود و باوجود تمام انتقادات موفق شد تصویر متفاوتی از سیاستگذاری های ایالات متحده آمریکا بدست دهد. باراک اوباما تلاش کرد که تا آخرین روزهای حضورش در مسند ریاست جمهوری این تصویر حفظ شد.

ملموس ترین نمونه این تغییر و تحول برای آمریکایی ها لایحه اصلاح بیمه درمانی بود که به «اوباماکر» معروف شد. حالا دونالد ترامپ می خواهد لغوش کند.

اما باراک اوباما کوتاه نیامده است؛ او هفته پیش (چهارم ژانویه) در اقدامی غیرمعمول به کنگره آمریکا رفت و از نمایندگان خواست نگذارند این دستاورد اجتماعی از دست برود. قانونی که از سال ۲۰۱۰ تاکنون به بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی امکان داده است که از بیمه سلامت ارزان و با کیفیت تریی بهره ببرند.

اوباما در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ دستور داد ۳۵ تن از ماموران اطلاعاتی روسیه را از آمریکا اخراج کنند و دفاتر کار آنها را در نیویورک و مریلند ببندند. دلیل این اقدام گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود که بر اساس آن٬ مسکو در حملات هکری و انتشار اطلاعات برخی دموکرات ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست داشته است.

واکنش اوباما مشخصا از تفاوت دیدگاه سیاسی او با دونالد ترامپ حکایت دارد. ترامپ خواستار مدارای بیشتر با روسیه است.

تفاوت دیدگاه این دو در مساله محیط زیست نیز قابل ملاحظه است. اوباما توافقنامه پاریس را برای مقابله با چالش آب وهوایی امضا کرد. ولی جمهوری خواهان همواره با او مخالف بودند و اکنون که قدرت را در کنگره و در کاخ سفید به دست دارند تهدید کرده اند که تدابیر و تعهدات اوباما را در این زمینه ملغی خواهند کرد.

به رغم این اظهارت٬ اوباما دوشنبه نهم ژانویه با انتشار مطلبی در مجله معتبر «علم» تعهدات اخلاقی و انسانی کشورش را در برابر تحولات زیست محیطی یادآور شد٬ بر نکات مثبت تدابیر اتخاذ شده از منظر اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد و نوشت ایالات متحده آمریکا نباید توافقنامه پاریس را زیر پا بگذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم