اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران درگذشت

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران درگذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در سن ۸۲ سالگی بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

آگهی

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در سن ۸۲ سالگی بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

آقای رفسنجانی بین سالهای ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ شمسی ریاست جمهوری ایران را برعهده داشت. بنا به گزارش خبرگزاری های ایران او روز یکشنبه به دنبال عارضه قلبی در بیمارستان شهدای تجریش در شمال تهران بستری شده بود.

وی اولین رئیس مجلس شورای اسلامی ایران بود. او در جلسه مجلس خبرگان در سال ۱۳۶۸ شمسی که به دنبال درگذشت روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی تشکیل شد، نقشی کلیدی در انتخاب علی خامنه ای به عنوان دومین رهبر نظام جمهوری اسلامی ایفا کرد.

چهارمین رئیس جمهور ایران در سال ۱۳۸۸ شمسی در خطبه های نماز جمعه تهران که با حضور معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آن سال برگزار شد، به انتقاد از شیوه برخورد با معترضان پرداخت.

او در سال ۱۳۹۲ شمسی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد اما صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان مورد تائید قرار نگرفت. او پس از رد صلاحیت خود از حسن روحانی، رئیس جمهور فعلی حمایت کرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از معاون روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران زمان تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی را روز سه شنبه ۲۱ دی اعلام کرد.

علی خامنه ای، رهبر ایران در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی به «وسوسه خناسانی» اشاره کرده است که در سالهای اخیر قصد «بهره برداری از تفاوت های نظری» بین او و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته اند. با این حال به گفته رهبر جمهوری اسلامی در «محبت شخصی عمیق» آقای رفسنجانی به وی خللی وارد نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟