جان کری: برجام یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سیاست خارجی اوباما بود

جان کری: برجام یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سیاست خارجی اوباما بود
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در مطلبی با عنوان «یادداشت خروج از کابینه» با دفاع از کارنامه هشت ساله باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است دستیابی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی و مقابله با برخی اقدامات و برنامه‌های ایران در خاورمیانه از جمله مهم‌ترین دستاوردهای سیاست خارجی دولت اوباما بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای کری در این یادداشت که روز پنجشنبه ۱۶ دی ماه منتشر شده نوشته است: از مهم‌ترین دستاوردهای دولت اوباما در طی این هشت سال می‌توان به کاهش شمار نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان، مبارزه با تروریسم، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، مبارزه با برنامه هسته‌ای کره شمالی، برنامه‌های زیست محیطی، ازسرگیری روابط با کوبا، سرمایه‌گذاری در آفریقا، بهبود اقتصاد در آمریکا و … اشاره کرد.

Global security & prosperity require U.S. leadership & engagement with our key partners. My exit memo to POTUS</a> → <a href="https://t.co/GOnNWaUfT6">https://t.co/GOnNWaUfT6</a></p>&mdash; John Kerry (JohnKerry) January 5, 2017

وزیر امور خارجه آمریکا در توصیف توافق هسته ای با ایران نیز گفته است «حذف یک خطر امنیتی بدون شلیک یک گلوله» دستاورد مهمی برای ایالات متحده بوده است. وی گفته است که تحریم‌ها به تنهایی نمی‌توانست مانع از ادامه برنامه هسته‌ای ایران شود و آمریکا هم در نظر نداشت با تشدید تحریم‌ها به چنین هدفی برسد.

آقای کری در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر تمهیدات بی‌سابقه‌ای در شفاف‌سازی فعالیت هسته‌ای ایران به اجرا درآمده، گفته است که لغو برجام اقدام خطرناکی خواهد بود. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین توافق هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ را پیش زمینه فرصت‌ها و چشم انداز بهتری برای ایران دانسته و گفته است که روابط میان دو کشور همچنان مناقشه‌برانگیز خواهد ماند.

دوره ریاست جمهوری باراک اوباما روز بیستم ماه ژانویه ۲۰۱۷ به پایان می‌رسد و دونالد ترامپ جای وی را خواهد گرفت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در هنگام مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که با راهیابی به کاخ سفید برجام را پاره خواهد کرد، هرچند این گفته وی بعدتر توسط نزدیکان آقای ترامپ تعدیل شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد